MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6399
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś mamy posąg z cyklu "zgadnij, co autor miał na myśli". Autor katalogu. W tymże katalogu rzeźba zatytułowana jest KORE ODNOWIONA JAKO MUZA.
.
I tu wyłaniają się przed nami dwie możliwości. Po pierwsze Kore (po grecku po prostu dziewczyna), spolszczona na Kora to najstarszy typ greckiego posągu kobiecego, wyobrażający stojącą dziewczynę w długich szatach, często z owocem, kwiatem lub ptakiem w ręku; żeński odpowiednik kurosa. Szaty kor były nienaturalne, ich fałdowania znacznie odbiegały od realnego wyglądu tkanin na ludzkim ciele.
Posągi dużych rozmiarów służyły za podpory architektoniczne, czego przykładem są kariatydy z Erechtejonu (świątyni Ateny Polias na akropolu ateńskim) z lat 421–405 p.n.e.
.
Jak czytamy Kore to posąg z okresu archaicznego, zatem datowany na jakiś IV czy V w. p.n.e. Nasza Kore pochodzi zaś z II w. n.e. Zatem należałoby ją raczej utożsamiać z Kore, małżonką Hadesa, znacznie lepiej znaną jako Persefona.
.
Persefona była władczynią świata podziemnego i opiekunką dusz zmarłych, córką Demeter i Zeusa. W mitologii rzymskiej utożsamiono ją z Prozerpiną.
.
Została porwana przez Hadesa, gdy wraz z towarzyszkami bawiła się na łące. Kiedy próbowała zerwać piękny kwiat narcyza, ziemia rozwarła się i pojawił się Hades na złotym rydwanie, uprowadzając ją do swego królestwa. Zrozpaczona Demeter przez dziewięć dni i nocy poszukiwała córki, aż w końcu poruszony jej cierpieniem Helios wyznał bogini prawdę. Rozzłoszczona Demeter opuściła Olimp i zabrała ziemi płodność. Zaniepokojony losem głodujących ludzi Hades zgodził się zwrócić Demeter córkę, pod warunkiem, że podczas pobytu w podziemiach nic nie spożyła. Świadom podstępu poczęstował Persefonę przed odejściem owocem granatu. Ostatecznie Zeus zadecydował, że Persefona sześć miesięcy będzie spędzała z matką, oraz sześć z mężem. Gdy Persefona powracała do matki, nastawała wiosna, gdy wracała pod ziemię, rozpoczynał się okres zimy. Jako pierwszy mit o porwaniu Persefony przytoczył Hezjod.
.
Persefona zakochała się w młodym Adonisie i nie chciała zwrócić go Afrodycie. Ostatecznie wyrokiem Zeusa Adonis spędzał wraz z Persefoną trzecią część roku.
.
Persefona przedstawiana była jako groźna, zasiadająca u boku męża władczyni podziemi, z pochodnią lub makiem w ręku.
Jej kult rozbudowali orficy. Bezdzietnemu w klasycznej wersji mitu związkowi Hadesa i Persefony przypisano jako córki Erynie, zaś sama Persefona ze związku z Zeusem miała urodzić Zagreusa.
.
Prezentowana tu rzeźba pochodzi jak wspomniałam z połowy II w. n.e., osiąga wysokość 175 cm, a wykonana została n tzw. marmo lunense czyli marmuru z Carrary. Jej nr katalogowy to 6399.
.
Kore przedstawiona jest jako stojąca kobieta odziana w cienki chiton z trójkątnym dekoltem oraz wykonany z grubego materiału himation i w sandałach na grubej podeszwie. W lewej ręce trzyma ona maskę, a w prawej zwój papirusu.
.
Ciekawostkę stanowi fakt, iż posąg ten nie jest wymieniany w rzymskich inwentarzach rodziny Farnese, zatem nie jest wiadomym, w jaki sposób znalazł się w rodzinnej kolekcji.
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU również po rosyjsku oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comentarios