top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

490. A wszystko zaczęło się od...?

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

SYRENA CZY ARGONAUTA?

PARTENOPE CZY PHALEROS?

 

zdjęcie: Ewa Krystyna Górecka


 


Według legendy opisanej przez Homera w słynnej „Odysei” Odyseusz pragnie za wszelką cenę usłyszeć śpiew syren, które swym głosem uwodzą żeglarzy. Uprzedzony przez wieszczkę Kirke, że syreni śpiew zwodzi żeglarzy tak bardzo, że zasłuchani rozbijają swe statki o skały, Odyseusz wymyśla fortel, który pozwoli mu przeżyć Nakazuje swojej załodze zalepić uszy woskiem i przywiązać się do masztu. W ten sposób przepływając w pobliżu syren słyszy ich śpiew, ale, choć serce wyrywa się w ich kierunku, nie może nic zrobić, a „głucha” załoga pozostaje nieczuła i na śpiew i na jego rozkazy.


Syreny zaś po tym incydencie popadają w rodzaj depresji i postanawiają popełnić samobójstwo rzucając się ze skał. Ciało jednej z nich, syreny Partenope za sprawą prądów morskich zostaje przeniesiona w pobliże wysepki Megaride (dziesiejszy Castel dell’Ovo). Tam zostaje odnaleziona przez rybaków, którzy czczą ją jako boginię. Według jednej z wersji legendy po przeniesieniu na ląd ciało syreny się rozpuszcza i przeistacza się w krainę znaną dziś jako Partenope, rozciągającą się od wzgórza Capodimonte na wschodzie (na wysokości którego znajduje się głowa syreny) do Półwyspu Posilipo na zachodzie.


To jedna z legend o słynnej syrenie, której imię miało dać nazwę pierwszemu miastu powstałemu na terenie dzisiejszego Neapolu. Miasto to miało powstać w VII w. p.n.e, choć pierwsi Grecy mieli dotrzeć w to miejsce już ok. 780 r. p.n.e. , a może jeszcze wcześniej, pod koniec IX w p.n.e. Mieli oni założyć na wysepce Megaride pierwszą kolonię handlową....

.

I tu pojawiają się wątpliwości.

.

Być może, nawet prawdopodobnie, kiedy greccy żeglarze na przełomie IX i VIII w p.n.e płynęli na podbój Morza Śródziemnego, by zakładać nowe miasta i osady, u podnóża dzisiejszego wzgórza Pizzofalcone znajdował się już wówczas starożytny port z wieżą zwaną TORRE di FALERO.


Miałaby być to wieża postawiona ku pamięci mitycznego ateńskiego bohatera, jednego z Argonautów, który wraz z towarzyszami (m.in. z Jazonem i bliźniętami Dioscuri) wyruszył na poszukiwanie ZŁOTEGO RUNA , czyli magicznego runa (skóry) barana Chrysomallosa, które wg legendy miało moc leczenia ran.

.

Eumelo Falero świeżo po zakończonej sukcesem wyprawie po złote runo, postanowił kontynuować podróż po Morzu Śródziemnym i ok. 1225 r. p.n.e. dotarł w pobliże wzgórza Monte Echia i tu właśnie wraz z załogą wysiadł na ląd, by założyć małą wioskę, na wysepce zwanej dziś Megaride.


Była to mała wioska złożona z prostych domów zwróconych w kierunku małej zatoki i prawdopodobnie stanowiła ona pierwszy starożytny port powstały na terenie dzisiejszego Neapolu.

.

Osada nie nazywała się jeszcze Partenope, a PHALEROS, a mityczna wieża była prawdopodobnie pomnikiem poświęconym jej założycielowi, postawionymi miejscu w którym Falero wraz z załogą wysiadł na ląd.

.

Istnienie portu wyjaśniałoby fakt, dlaczego greccy koloniści z Eubei, którzy przybyli w te rejony na przełomie IX i VIII w p.n.e założyli swe pierwsze osady najpierw na wyspie Ischia (Pithecusa dziś Lacco Ameno) a potem osadę w Cuma, choć wcześniej po drodze mijali idealne miejsce do lądowania pod wzgórzem Pizzofalcone. Najprawdopodobniej miejsce to było po prostu zajęte, a pierwsi koloniści nie zamierzali się wszak bić o ziemię, skoro w pobliżu było jej "w bród".

.

Dlatego właśnie Partenope powstała później, kiedy już mieszkańcy Cumy zetknęli się z ludem zamieszkującym wysepkę pod wzgórzem Monte Echia, w szczególny sposób czczacym syrenę, (w tamtym czasie była to pół-kobieta pół -ptak). Najwyraźniej Kumańczycy rozbudowali istniejącą wioskę i istniejący port, wymieszali się (w mniej lub bardziej pokojowy sposób) z zastaną ludnością zwaną Opitami (Opicia -Opici) a nowo powstałemu miastu nadali imię czczonej tu już od wieków syreny Partenope.


 

 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page