top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

85. AFRODYTA

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6286


 


 


Z cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś kolejny posąg AFRODYTY

.

Wykonany z białego marmuru, o wysokości 182 cm., datowany na połowę II wieku n.e. przedstawia tzw. Venus pudica, czyli Wenus skromna, wstydliwa. Jest to naga postać kobiety, stojąca lub lekko oparta, osłaniająca dłonią części intymne w geście skromności.

.

Przykłady najbardziej znanych Venus pudica to posąg Afrodyty Knidyjskiej Praksytelesa i wizerunek Wenus z obrazu Botticellego Narodziny Wenus.

.

A skoro dzisiaj "Walentynki", a nam w udziale zupełnie przypadkowo przyszło opisywać Afrodytę, to też trochę o niej powiedzmy

.

AFRODYTA w mitologii greckiej to to bogini miłości, piękna, kwiatów, ogrodów, gajów i wiosny.

Wyłoniła się z piany morskiej na Cyprze z nasienia, które spadło z Nieba, kiedy Kronos odciął genitalia Uranosowi. Przyjęły ją tam Hory, kwitnące boginki pór roku. Inne wersje mówią, że były to Charyty. Stamtąd poleciała na Olimp rydwanem zaprzężonym w gołębie.

Według nieco innej wersji wyłoniła się z wody, a następnie została uniesiona przez wiatry (Zefiry) na wyspę Kyterę, a potem Cypr.

Lukian podaje, że w młodości Afrodytę wychowywał starzec morski Nereus.

Zupełnie inną wersję przyzywa Homer, który piszę o bogini miłości jako córce Zeusa i nimfy Dione.

.

Platon wymyślił jeszcze inną historię podchodząc do sprawy w sposób czysto filozoficzny. Mianowicie istnieją dwie Afrodyty: Afrodyta Urania zrodzona z Uranosa jako symbol miłości czystej i Afrodyta Pandemia, córka Zeusa i Dione, symbol miłości pospolitej.

.

Afrodyta była żoną Hefajstosa. Zeus oddał kiedyś jej rękę boskiemu kowalowi w nagrodę za jego piękne zbroje, broń i pałace, które wykuwał. Było to jednak nieszczęśliwe małżeństwo. Afrodyta lubiła towarzystwo, kwiaty, łąki, ogrody, natomiast Hefajstos wolał spędzać czas w swojej kuźni pracując. Niemalże każdy na Olimpie wiedział, że bogini miała romans z Aresem i to z nim spłodziła kilka bożków o imionach Dejmos, Fobos, Harmonia, Anteros i według jednej z wersji Eros. Gdy dowiedział się o tym Hefajstos (od Hermesa lub Heliosa) postanowił zemścić się na żonie i bracie. Kiedy kochankowie znajdowali się w łożu, rzucił na nich sieć, a następnie wystawił na pośmiewisko przed innymi bogami. W wyniku tego Afrodyta uciekła na Cypr, a Ares do Tracji.


Ares nie był jedynym kochankiem Afrodyty. Gdy Myrra została przemieniona w drzewo jej syn, Adonis, trafił pod opiekę Persefony. Było to piękne dziecko i Afrodyta się w nim zakochała. Zazdrosny Ares jednak spowodował, że mężczyzna został śmiertelnie raniony przez byka. Zrozpaczona Afrodyta poprosiła o wskrzeszenie go Zeusa nie chcąc, aby jej ukochany spędził całą wieczność z Persefoną, boginią piekieł. .Ten zarządził, że Adonis 1/3 ma spędzać z Persefoną, 1/3 z Afrodytą, a pozostałą 1/3 z kim chce. Adonis zawsze wybierał Afrodytę. W wyniku ich związku urodziła się Beroe.

.

Z Anchizesem miała syna Eneasza i według niektórych przekazów Lyrnosa. Innymi dziećmi Afrodyty byli Himeros, Hermafrodyta, Tyche (z Hermesem), według niektórych wersji Pejto, Priap (z Zeusem, Hermesem bądź Dionizosem), Rode i Herofile (z Posejdonem), Jakkos (z Dionizosem).

Afrodyta wygrała złote jabłko rzucone przez Eris, boginię niezgody na ślub Peleusa i Tetydy. Jej przeciwniczkami były Hera i Atena. Spór miał rozrządzić Parys. Kiedy Afrodyta obiecała mu, że odda mu Helenę Trojańską, wybrał boginię miłości. Parys porwał Helenę, a w ten sposób wywołał wojnę trojańską. W czasie jej trwania Afrodyta jak mogła wspierała Trojańczyków. Uratowała Parysa przed śmiercią z rąk Menelaosa, później jednak i tak poległ raniony przez Filokteta. Afrodyta wspierała Eneasza, jego syna i umożliwiła mu ucieczkę z Troi, kiedy już było wiadomo, że miasto upadnie.

.

Do orszaku Afrodyty należało wiele bóstw (nie tylko jej dzieci): Charyty, (które były jej służącymi), Eros (bóg najprawdziwszej miłości), Potos (bóg miłosnego pożądania), Hory, (które znalazły Afrodytę na brzegu Cypru), Hebe (bogini młodości), Anteros (bóg miłości odwzajemnionej) oraz wiele innych.


 


 

Wszystkich przybywających do Neapolu autorka wpisu zaprasza na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (i rosyjsku) oraz na tzw. "Spacery z Sokratesem"



Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page