87. AFRODYTA KAPITOLIŃSKA
- Ewa Krystyna Górecka
- 15 lut 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6291
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" kolejna AFRODYTA KAPITOLIŃSKA
Dzisiejsza rzeźba pochodzi z II połowy I w. n.e., wykonana została z białego marmuru i osiąga wysokość 196 cm. Nr katalogowy 6291.
Jak już wspomniałam wcześniej Afrodyta czy Wenus Kapitolińska to pewien typ przedstawiania bogini - kobiety o pięknym ciele, wstydliwie zakrywającej swe piersi i łono. Z kolei podczas zwiedzania Miseno pod opieką bardzo kompetentnej włoskiej przewodniczki usłyszałam o czymś, co określiła ona jako "nudita' di Achille" czyli "Achillesową nagość". Co to jest i dlaczego wspominam o tym właśnie przy tym posągu?
Achilles to heros i bohater wojny trojańskiej. W wyobraźni Greków, a potem zapewne i Rzymian posiadający idealne ciało, piękne i silne. Afrodyta to bogini miłości o idealnych kobiecych kształtach. Zatem w czasach Cesarstwa zwykło się rzeźbić posągi Achillesa i posągi Wenus - i "przyprawiać" im głowy cesarzy i cesarzowych.
I tak nasza dzisiejsza Afrodyta posiada głowę cesarzowej Faustyny Młodszej, która była żoną cesarza Marka Aureliusza i matką co najmniej 14 dzieci. Faustyna żyła w II w. n.e. Posąg jest wcześniejszy, zatem głowa została "dorobiona" do niego później. Czy dlatego, że był on już rozbity (tzn głowy pozbawiony) czy też specjalnie odcięto starą głowę, by wymienić ją na portret augusty.... tego niestety nie wiem.
Wszystkich przybywających do Neapolu autorka wpisu zaprasza na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (i rosyjsku) oraz na tzw. "Spacery z Sokratesem"
Comments