MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q467
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś kolejny malarz AGNOLO BRONZINO i jego PORTRET DAMY
.
Agnolo Bronzino znany też jako Agnolo Tori lub Agnolo Allori naprawdę nazywał się Agnolo di Cosimo di Mariano i był synem rzeźnika. Synem jak się okazało bardzo uzdolnionym i to wszechstronnie, gdyż znany jest nie tylko jako malarz i rysownik, ale także poeta. Tworzył w epoce manieryzmu. Urodził się i zmarł we Florencji, ale tworzył też w Rzymie i Pizie.
.
Około 1533 został nadwornym malarzem Medyceuszy we Florencji. W 1537 wstąpił do tamtejszego cechu Św. Łukasza. W 1541 został członkiem Accademia degli Umidi (Akademia Wilgotnych.
.
W 1563 wraz z Vasarim i innymi artystami florenckimi założył Accademia delle Arti del Disegno (Akademia Rysunku). Do końca życia pracował dla dworu Medyceuszy. Nie założył rodziny. W 1555 zamieszkał ze swoją siostrą, wdową po malarzu Cristofano Allorim, i jej dziećmi. Pochowany został w kościele San Cristoforo we Florencji.
.
Był twórcą bardzo wszechstronnym. Malował obrazy religijne, mitologiczne i alegoryczne. Wykonywał liczne portrety członków rodziny książęcej oraz arystokracji toskańskiej. Wypracował nowy typ dworskiego malarstwa portretowego, który charakteryzował się maksymalną redukcją mimiki twarzy i gestów oraz ograniczeniem póz i wszelkiej ekspresji. Cechowała go hieratyczność, opanowanie, surowość i chłód. Przedstawione postacie przypominają rzeźby o nienagannym modelunku, zupełnie pozbawione indywidualizacji psychologicznej. Jedynie w portretach artystów i naukowców udawało mu się uchwycić psychologię i charakter przedstawianych postaci.
.
Projektował gobeliny. W latach 1543–1553 według jego wzoru powstał cykl 16 arrasów o tematyce biblijnej, przeznaczonych do Sali Dwunastu w Palazzo Vecchio we Florencji (Historia Józefa).
.
W latach 1540–1545 wykonał cykl fresków w prywatnej kaplicy Eleonory z Toledo.
Tworzył także poezje. Inspirowała go twórczość Francesca Berniego. Pisał wiersze okolicznościowe, sonety, satyry, fraszki oraz żartobliwe ody np. o malarskim pędzlu i o rzodkiewce.
.
Projektował również dekoracje teatralne.
.
Prezentowany tu Portret Damy możemy zobaczyć w sali nr 10, nr katalogowy to Q467
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments