201. AGOSTINO CARRACCI - Portret Demokryta
- Ewa Krystyna Górecka
- 8 kwi 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q487
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" znowu AGOSTINO CARRACCI i tym razem jego PORTRET DEMOKRYTA
.
Demokryt z Abdery to jeden z najbardziej znanych greckich filozofów. Znany jest jako twórca starożytnego atomizmu. Postulował on istnienie atomów - niezmiennych drobin, które poruszając się i zmieniając swoją organizację wytwarzały zmienne zjawiska. Atomy w systemie Demokryta stanowiły Arche – zasadę świata. Do innych ciekawych poglądów należało uznanie postrzegania zmysłowego za subiektywne i uznaniu, iż prawdziwą wiedzę możemy zdobyć tylko dzięki rozumowaniu. W przeciwieństwie do ogromnej większości filozofów starożytnych, pojmował przyrodę mechanistycznie i deterministycznie. Odrzucał pogląd mówiący, że przyroda dąży do jakiegoś celu. Najważniejszym dobrem była dla niego eudajmonia, czyli stan szczęśliwości polegający na wewnętrznym spokoju i pogodzie ducha. Stan ten osiąga się przez umiar. Demokryt kładł duży nacisk na rozum, ponieważ w przeciwieństwie do wrażeń zmysłowych rozkosze umysłowe mają w sobie coś nieśmiertelnego.
.
Demokryta nazywano "śmiejącym się filozofem", a przydomek ten wynikał prawdopodobnie z pogody ducha, choć są tacy, którzy sądzą, że był on podejrzewany przez niektórych mieszkańców Abdery o szaleństwo.
.
Na obrazie Agostino Carracci widzimy właśnie Demokryta śmiejącego się z głupoty świata. Dzieło to koresponduje niejako z innym portretem, portretem Heraklita, który nad głupotą świata płacze.
.
Obraz powstał ok.1598 roku, obejrzeć możemy go w sali nr 19, nr katalogowy Q487.
Uwaga: nigdzie nie znalazłam portretu płaczącego Heraklita niestety.
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU również po rosyjsku oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments