SEKRETNY GABINET
6688
TAJEMNICE SEKRETNEGO GABINETU
Dziś pokaże wam piękny relief, który jest rzymską kopią hellenistycznego oryginału, a przedstawia najprawdopodobniej Apolla z trzema nimfami, choć wg tytułu jest to tzw. ALKIBIADES Z HETERAMI. (nr katalogowy 6688)
.
No dość powiedzieć, że się sporo tego Alkibiadesa naszukałam... Nie żebym go nie znała, bo w końcu w moim przypadku trudno byłoby nie znać dialogów Platona, a już przynajmniej słynnej UCZTY. Z niezrozumiałych jednak powodów koniecznie chciałam znaleźć jakieś mitologiczne bóstwo o tym imieniu, a nie greckiego, jak najbardziej realnego, polityka. No szukałam i szukałam... aż w końcu dałam za wygraną. Tzn. przyjrzałam się heterom i w końcu dotarło do mnie, że ten Alkibiades nawet mi w tym zestawieniu pasuje
.
Alkibiades jak Alkibiades, postać historyczna, dość kontrowersyjna, z jednej strony wybitny wódz i polityk, z drugiej oskarżany przez Ateńczyków o rozwiązłość, świętokradztwo a nawet i zdradę. Miał się w nim zakochać sam Sokrates, choć wg słów samego Alkibiadesa byłaby to raczej miłość platoniczna, bo uścisków i prób uwiedzenia Sokrates nie odwzajemniał.
.
Jakoś nam się zatem ten rozwiązły Alkibiades w Sekretny Gabinet wpisuje, ale już na pewno jest to miejsce odpowiednie dla hetery.
.
Heterą zaś od greckiego słowa hetaira tzn towarzyszka nazywamy grecki odpowiednik kurtyzany. Hetera od zwykłej prostytutki różniła się niezależnością i wysoką pozycją towarzyską. Inna nazwa to córa Koryntu.
.
W okresie Grecji klasycznej hetery były często bogatymi i wykształconymi kobietami, które prowadziły swobodny tryb życia, ale zarazem były towarzyszkami ważnych osobistości, jak wodzowie, politycy czy filozofowie. Jak tłumaczyła jedna z heter: "musimy mieć władzę nad kochankami dając im nadzieję, a odsuwając chwilę rozkoszy [...] musimy raz być zajęte albo też śpiewać, grać na flecie, tańczyć, wydawać uczty, przyozdabiać mieszkanie, musimy robić przerwy w zażyłości miłosnej, która bez tego szybko by zwiędła".
Pozycja towarzyska heter wiązała się z usytuowaniem kobiet w społeczeństwie greckim, które poza heterami nie brały udziału w życiu towarzyskim i publicznym. W starożytności krążyło wiele opowieści anegdotycznych o heterach, obrazujących ich inteligencję, spryt i piękno.
Słynne hetery to:
+ Aspazja – nielegalna, lecz faktycznie druga żona Peryklesa. W młodości była ona heterą, niektórzy autorzy przypuszczają, że później utrzymywała dom publiczny (choć nie ma na to dowodów).
+ Lais (starsza) – urodziła się i mieszkała w Koryncie (w czasach wojny peloponeskiej), przez koleżanki zwana siekierą z powodu nieustępliwości, co do wysokości honorarium. Do jej kochanków należeli dwaj słynni filozofowie greccy: Arystyp z Cyreny (twórca hedonizmu) i Diogenes z Synopy, przedstawiciele filozofii cynickiej.
+ Fryne – jedna z najpiękniejszych i najbogatszych (a także najdroższych) heter antyku, bohaterka licznych anegdot, które stawały się inspiracją dla różnych artystów w czasach nowożytnych.
+ Lais (młodsza) – z którą przyjaźnił się Demostenes.
+ Leontion – przyjaciółka Epikura, która żyła u jego boku.
+ Thaïs (Θαΐς) – urodziła się i wychowała w Macedonii. Była kochanką m.in. Aleksandra Wielkiego, a potem została nieformalną żoną Ptolemeusza Sotera, miała z nim dwóch synów i córkę, nieuznawanych nigdy za legalnych potomków, mogących stanowić następców tronu (władzę przejął później Ptolemeusz II Filadelfos, syn Bereniki I)
+ Lamia (z Aten) – kochanka Demetriosa Poliorketesa, z jego woli otrzymała ołtarz na Akropolu i czczona była jako bogini Afrodyta Lamia.
.
No cóż.... muszę przyznać, że wcale bym nie pogardziła karierą hetery
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments