top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

340. AMFITEATR W CUMAE

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 




Amfiteatr w Kumie to z pewnością jeden z pierwszych stałych amfiteatrów powstałych na terenie rzymskiego imperium. Pochodzi z przełomu II i I wieku przed naszą erą.

Powstał już poza murami antycznego miasta, w miejscu niezwykle strategicznym, przy skrzyżowaniu dwu dróg prowadzących do Pozzuoli, opierając się na północnym zboczy naturalnego wzgórza Monte Grillo. Miał kształt elipsy o wymiarach 90x70, i zaledwie 2 poziomy. Nie był to wielki amfiteatr, nie było w nim też podziemi, jak w amfiteatrze Flawiusza w Pozzuoli, ponieważ nie istniała jeszcze koncepcja zaawansowanych spektakli, które rozwinęły się w późniejszych wiekach. Przypominał raczej amfiteatr w Pompejach i mały amfiteatr w Pozzuoli, choć wypadałoby chyba powiedzieć odwrotnie. To amfiteatr w Pompejach przypominał ten w Kumie, jako że powstał znacznie później.


Po wschodniej stronie znajdowała się rzymska świątynia, powstała już w epoce greckiej, dziś przemianowana na Palazzina Vergiliana.

W II wieku naszej ery kumański amfiteatr został rozbudowywany.

Zaczął podupadać zapewne w IV i V wieku, kiedy to zakazane zostały walki gladiatorów. Jego elementy zostały rozkradzione.

W następnych wiekach teren był wykorzystywany jako miejsce pochówków, a w średniowieczu jako miejsce do wypalania gliny i wyrobu ceramiki.


Dziś, co zdziwi zapewne nie jednego z nas uprawia się tu winorośle. Na naturalnych terasach pośród widocznych ruin, w cieniu zachowanego prawie w całości rzędu łuków na starożytnych pilastrach.

Nikt tu nie prowadzi prac wykopaliskowych, nie próbuje dokopać się do historii...


Amfiteatr znajduje się (zapewne) na terenie prywatnym i nie jest udostępniony do zwiedzania. Ja tam ujrzałam chłopa z taczką, to go poinformowałam, że chciałabym zobaczyć i zapytałam czy można tu jakoś wejść. Sądząc po „drodze”, jaką mi wskazał musiałam mu zapewne przypominać gadającą małpę, nic innego. No ale ważne, że wlazłam :D :D :D


 

 

GALERIA ZDJĘĆ:

(foto: Ewa Krystyna Górecka)



 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page