top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

599. ANDREA MANTEGNA - Święta Eufemia

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q61

 




W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś obraz ANDREA MANTEGNA - ŚWIĘTA EUFEMIA

Andrea Mantegna to włoski malarz i rytownik tworzący w XV w. Urodzony w okolicy Vicenzy w rodzinie cieśli.

Był prekursorem miedziorytu, a jego prace były wzorem dla Albrechta Dürera. Tworzył głównie w Padwie i Mantui. Jego obrazy wyróżniają się dramatyzmem rysunku, mistrzostwem perspektywy oraz wybitnie klasycznym detalem architektonicznym.

Święta Eufemia to obraz datowany na 1454 r. namalowany temperą na płótnie o wymiarach 171 x 78 cm. Najstarsza wzmianka o tym obrazie pochodzi z początku XIX wieku, kiedy wymieniony został jako część kolekcji Stefano Borgi.

Na obrazie przedstawiona jest postać naturalnych rozmiarów wewnątrz monumentalnego łuku na którym złotymi literami wypisane zostało: Santa Eufemia. Święta przedstawiona jest z palmą w dłoni, jako symbolem męczeńskiej śmierci, nożem w piersi i lwem, który gryzie jej prawą rękę.

Święta Eufemia zwana Męczennicą z Chalcedonu żyła na przełomie III i IV wieku. Podczas panowania cesarza rzymskiego Dioklecjana Eufemia została uwięziona wraz z 49 innymi chrześcijanami pod zarzutem odmowy złożenia ofiary bogu wojny Marsowi. Po rozlicznych mękach m.in. łamaniu kołem wydano ją na pożarcie dzikim zwierzętom w rzymskim amfiteatrze. Mimo śmierci, jej ciało nie zostało rozszarpane.

Cud św. Eufemii związany jest z IV soborem powszechnym w Chalcedonie. Podczas soboru powstał spór o wyznanie wiary i dogmatu monofizytyzmu dotyczącego pełnej boskości i pełnego człowieczeństwa Jezusa Chrystusa, Drugiej Osoby Boskiej. Podczas obrad soboru nie udało się osiągnąć porozumienia. Anatolius, biskup Konstantynopola zaproponował, aby sobór przedłożył prośbę do Ducha Świętego za wstawiennictwem świętej Eufemii. Strony sporu złożyły wyznania wiary i umieściły je na 3 dni w sarkofagu świętej Eufemii w obecności cesarza Marcjana, który kazał opieczętować grób i postawił przy nim straże. Po trzech dniach spędzonych na postach i modlitwie, otwarto grób i wyznanie wiary znajdowało się w prawej ręce św. Eufemii, a dogmat o monofizytyzmie u jej stóp. Cud został zatwierdzony przez papieża św. Leona I.

Kult świętej Eufemii rozpowszechniony jest w Cerkwii Prawosławnej. Jest orędowniczką osób o słabej wierze.

W ikonografii zachodniej święta Eufemia przedstawiana jest z lilią, palmą i kołem w ręku, z mieczem w sercu lub dwoma lwami u stóp.

W ikonografii Wschodu święta zwykle przedstawiana jest w zielonych szatach, przykrytych czerwonym płaszczem. W prawej ręce trzyma krzyż, w lewej zwój z pierwszymi słowami Symbolu Wiary: "Wierzę w jednego Boga"

Obraz zobaczymy w sali nr 7, nr katalogowy Q61


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page