top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

535. ANGELIKA KAUFFMANN - Portret rodziny Ferdynanda IV

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

OA 6557

 
 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś ANGELIKA KAUFFMANN i jej PORTRET RODZINY FERDYNANDA IV

.

Trzeba przyznać, że w naszym cyklu rzadkością są kobiety malarki. Minione stulecia przeznaczały dla kobiet całkiem inną rolę, a nawet jeśli któraś z pań, w co nie wątpimy, posiadała talent malarski, to nie specjalnie mogła go rozwijać, pobierać nauki u prawdziwych mistrzów. Pozostawało jej malowanie w zaciszu własnego saloniku, gdzieś pomiędzy wychowywaniem dzieci i wydawaniem poleceń służbie, bo oczywiście biedne kobiety, te, które musiały zarabiać na własne utrzymanie o rozwijaniu jakichkolwiek talentów nie mały co marzyć.

.

Zdarzało się jednak czasami, że jakiejś kobiecie dane było przyjść na świat w rodzinie malarskiej i przy sprzyjających warunkach podpatrywać przy pracy ojca i rozwijać własne umiejętności. Tak właśnie było w przypadku Angeliki Kauffmann, która urodziła się w Szwajcarii w rodzinie malarza Josepha Johanna Kauffmanna, który był nie tylko jej ojcem, ale i pierwszym nauczycielem.

.

Już w wieku 15 lat wykonywała w Mediolanie pastelowe portrety, które wzbudzały uznanie. W Londynie tworzyła portrety członków dworu i arystokracji. Malowała również wielu Polaków (m.in. Portret Heleny ze Stadnickich Męcińskiej, Portret Anny z Cetnerów Potockiej).

.

Obraz przedstawiający rodzinę króla Neapolu Ferdynanda IV powstał w roku 1782, podczas pobytu malarki w Neapolu. Bohaterowie, ustawieni są wzdłuż poziomej linii na jednej płaszczyźnie,, zgodnie z typowym schematem angielskiego modelu portretów grupowych: od lewej do prawej. Na obrazie widzimy Marię Teresę, Francesca głaszczącego psa, króla Ferdinanda i jego żonę Marię Carolinę, następnie Marię Cristinę, Marię Luisę, Marię Amalię i Gennaro Giuseppe, którzy zmarli w wieku dziecięcym. Możemy też dostrzec kołyskę, wazon spoczywający na cokole i harfę, elementy nawiązujące do harmonijnego charakteru. Pejzaż rozciągający się w tle jest nieokreślony.

.

Obraz został namalowany farbą olejną na płótnie o wymiarach 310 x 426 cm, jest zatem ogromny, a podziwiać go możemy w sali 37. Nr katalogowy OA 6557.


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM




9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page