MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q364
zdjęcie: https://it.m.wikipedia.org/wiki/Catalogo_dei_dipinti_del_Museo_nazionale_di_Capodimonte#/media/File%3AAnnibale_Carracci%2C_The_Vision_of_Saint_Eustace%2C_Capodimonte.JPG
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" ANNIBALE CARRACCI I WIZJA ŚWIĘTEGO EUSTACHEGO.
.
Dwa słowa o świętym Eustachym, bo jest on jednym z tzw. Czternastu Świętych Wspomożycieli, czyli tych, których wstawiennictwo u Boga Kościół uznał za wyjątkowo skuteczne, szczególnie w wypadku chorób. Ich kult jako sięga XIV wieku i jest związany z epidemią dżumy zwaną czarną śmiercią.
Święci Wspomożyciele to :
+ Krzysztof – patron nagłej śmierci, przedstawiany z Dzieciątkiem Jezus
+ Katarzyna z Aleksandrii – patronka od bólu gardła i głowy, atrybut: koło
+ Barbara – pomocna w godzinie śmierci i utrapienia, atrybut: wieża
+ Jerzy – patron rycerzy, chroniący zwierzęta przed chorobami, atrybut: smok
+ Błażej – patron od nagłej śmierci i bólu gardła, atrybut: skrzyżowane świece
+ Cyriak – chroniący od opętania, atrybut: diabeł
+ Małgorzata z Antiochii Pizydyjskiej – chroniąca od bólów porodowych, atrybut: smok na łańcuchu
+ Dionizy – chroniący od bólów głowy, atrybut: ucięta głowa
+ Wit – od chorych na epilepsję, atrybut: kogut, kocioł
+ Idzi – patron trudnej spowiedzi, atrybut: łania
+ Pantaleon – chroniący od strasznych chorób, atrybut: gwoździe, lub ręce przybite gwoździami do głowy
+ Achacy – patron od chorób, atrybut: korona cierniowa, albo krzyż
+ Eustachy – patron rycerzy i ludzi w potrzebie, atrybut: jeleń
+ Erazm – patron ludzi doznających wielkich bólów fizycznych, atrybut: powój
.
Święty Eustachy, tzw. Eustachy Rzymski to święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. O jego życiu wiadomo niewiele i są to tylko legendy. Przed nawróceniem na chrześcijaństwo miał nazywać się Placidus (Placyd) i być generałem cesarza Trajana. Podczas polowania na jelenia pomiędzy Tibur a Praeneste zobaczył w porożu jelenia krzyż Jezusa. Po tym zdarzeniu nawrócił się i ochrzcił razem ze swoją rodziną, wtedy też przyjął imię Eustachy. Spotkała go seria nieszczęść sprawdzających jego wiarę: stracił majątek, jego służący poumierali na zarazę, podczas podróży morskiej została porwana jego żona, a gdy przechodził przez rzekę z dwoma synami, jego dzieci zostały porwane przez wilka i lwa. Podobnie do Hioba, Eustachy lamentował, ale nie stracił wiary. Wkrótce po tym odzyskał swoją rodzinę i wcześniejszą pozycję. Ponieważ odmówił złożenia pogańskiej ofiary, został razem z żoną i synami skazany, przez cesarza Hadriana, na śmierć. Najpierw został rzucony lwom na pożarcie, ale ponieważ one nie wyrządziły mu szkody, został upieczony w rozżarzonym byku (lub wole) z brązu.
.
Eustachy jest patronem strażaków (obok św. Floriana), myśliwych i leśników (obok św. Huberta), traperów, osób torturowanych i Madrytu. Wzywany jest do obrony przed ogniem i jako orędownik w rozwiązywaniu trudnych sytuacji. Patronuje również: kramarzom (straganiarzom), kupcom, płatnerzom i rusznikarzom. Wzywany jest również w przypadku choroby koni i w żałobie w rodzinie. Jego atrybutami są byk, krzyż, róg i jeleń.
.
Obraz "Wizja świętego Eustachego" powstał prawdopodobnie w latach 1585-86 i został przywieziony do Rzymu przez samego artystę w prezencie dla kardynała Odoardo Farnese, u którego Annibale Carracci podjął pracę, a który to w 1595 r. został biskupem tytularnym bazyliki świętego Eustachego w Rzymie. W tym właśnie 1595 roku malarz przeniósł się do Rzymu, na służbę do kardynała.
.
Obraz namalowany jest farbą olejną na płótnie o wymiarach 86 x 113 cm. Jest to jeden z pierwszych obrazów pejzażowych Annibala Carracci. Nr katalogowy Q364. Zobaczyć go możemy w sali nr 19.
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Commentaires