MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6314
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś posąg ANTINOUSA - BACHUSA
.
Antinous to grecki młodzieniec z Bitynii, który gdy skończył 12 lat został przygarnięty przez dwór Hadriana i stał się kochankiem cesarza Hadriana, co aprobowała także cesarzowa Vibia Sabina. Miał utonąć w Nilu w roku 130. Zrozpaczony cesarz ogłosił go bogiem, założył na jego cześć miasto, wznosił świątynie i urządzał igrzyska, a nawet nazwał gwiazdozbiór. Tyle wersja oficjalna.
.
Już jednak starożytni historycy powątpiewali w oficjalną wersję śmierci chłopaka i wysunęli nawet swoje hipotezy. "O śmierci Antinousa różne krążą pogłoski - pisał jeden z nich - ponieważ jedni twierdzą, że ofiarował się umrzeć za Hadriana, inni - że powodem śmierci była jego piękność i zbytnia zmysłowość Hadriana".
.
Pierwsza mówi o tym, iż został złożonym w ofierze. Hadrian był bowiem wielkim entuzjastą sztuk tajemnych i używał wróżb oraz zaklęć wszelkiego rodzaju. Uczcił zatem Antinousa - albo z miłości do niego, albo dlatego, że ów z własnej woli poszedł na śmierć, jako że do osiągnięcia tego, co zamierzał Hadrian, potrzebne było dobrowolnie oddane życie. Celem ofiary miało być przedłużenie życia Hadriana. Dobiegający sześćdziesięciu lat Hadrian faktycznie chciał odzyskać młodość. O jego obsesji na tym punkcie świadczą monety wybijane u schyłku jego życia oraz wykonane wówczas popiersie, ukazujące go jako młodzieńca.
.
Druga hipoteza z kolei, jako przyczynę śmierci młodzieńca wskazuje "zbytnią zmysłowość Hadriana". Istnieje wiele możliwości wyjaśnienia. Dla przykładu Antinous mógł zadecydować się na samobójstwo, bo był to dla niego jedyny sposób, by uwolnić się od cesarza. Grecy nie akceptowali związków dwojga dorosłych mężczyzn, a Antinous przestał już być młodzieńcem. Hadrian nie chciał być może przyjąć do wiadomości, że dla Antinousa pozostawanie kochankiem cesarza po osiągnięciu pełnoletności było hańbiące.
.
Rzeźba, którą dziś prezentujemy osiąga kolosalne rozmiary 297 cm, wykonana została z białego marmuru w połowie II w. n.e. i przedstawia Antonousa jako Bachusa z kiściem winogron i pucharem wina. Nr katalogowy 6314
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw. SPACERY Z SOKRATESEM
Commentaires