top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

650. ANTON RAPHAEL MENGS - Portret Gabriela Burbona

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

AO CASERTA 102

 




A w cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" ANTON RAPHAEL MENGS i jego PORTRET GABRIELA BURBONA

.

Mieliśmy już okazję podziwiać jedno z dzieł tego malarza. Był to portret młodego Ferdynanda IV. Dziś podziwiać możemy portret jego brata GABRIELA.

.

Gabriel Burbon przedstawiony na dzisiejszym portrecie to jeden z synów Króla Hiszpanii Karola III i jego żony Marii Amalii. Urodził się w Portici 12 maja 1752 roku i wraz z rodzicami przeniósł się do Hiszpanii, gdy jego ojciec dotychczasowy król Neapolu otrzymał koronę hiszpańską. Mówi się, że z wszystkich dzieci Karola był tym najbardziej inteligentnym i najmniej rozpieszczonym.

Zmarł na ospę w wieku zaledwie 36 lat, miesiąc przed śmiercią swojego ojca. Na ospę zmarła też jego 19-letnia żona i syn.

.

A wracając do malarza Anton Raphael Mengs to niemiecki artysta tworzący tak na Półwyspie Apenińskim jak i na dworze królewskim Polski. Urodził się w Czechach, ale mając 13 lat wyjechał wraz z ojcem (również malarzem) do Rzymu. Tam zdobył uznanie freskiem Parnasus wykonanym na zamówienie kardynała Aleksandra Albaniego (Villa Albani). W 1746 Mengs po raz drugi wyjechał do Rzymu, gdzie przeszedł na katolicyzm i w 1748 ożenił się z jedną ze swoich modelek, Margaritą Guazzi. W 1749 powrócił do Drezna, gdzie w 1751 został mianowany pierwszym malarzem króla Polski i księcia Saksonii Augusta III Sasa, z roczną pensją 1000 talarów. Wkrótce potem powrócił do Rzymu, tu w 1754 został dyrektorem watykańskiej szkoły malarstwa. W 1755 poznał Johanna Joachima Winckelmanna, niemieckiego archeologa i historyka sztuki, który szybko stał się jego najbliższym przyjacielem i miał wielki wpływ na teorię sztuki, deklarowaną przez Mengsa. W późniejszych latach doszło między nimi do konfliktu m.in. o namalowany przez Antona falsyfikat Jowisz całujący Ganimedesa, sprawiający wrażenie obrazu pochodzącego z epoki antycznej i doskonale dopasowanego do oczekiwań ówczesnych mecenasów.

.

Po wyjeździe do Hiszpanii został mianowany pierwszym nadwornym malarzem króla Karola III, stąd też możemy dziś podziwiać portrety królewskich dzieci jego autorstwa.

.

Portret Gabriela wisi w sali nr 51, nr katalogowy OA Caserta 102


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Hozzászólások


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page