625. ANTONIO SOLARIO - Madonna z Dzieciątkiem i dewotem
- Ewa Krystyna Górecka
- 12 gru 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q54

Z cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś obraz ANTONIO SOLARIO - MADONNA Z DZIECIĄTKIEM I ...
Azz oryginalny tytuł obrazu brzmi MADONNA CON IL BAMBINO E DEVOTO tylko nie bardzo wiem, jak tego "devota" przetłumaczyć 😂😂😂. To jedno z takich słów, gdzie właściwie nie trzeba znać języka żeby dokładnie wiedzieć i czuć o co chodzi, a jednak, gdy trzeba to przełożyć na język polski to jakoś "nie pasuje" tak do końca żadne określenie (przynajmniej mi). Najbliższe to jest chyba "wyznawca" ale jest dość nieprecyzyjne, "modlący się" może, albo w ogóle dewot, choć w języku polskim występuje raczej forma żeńska "dewotka" i "dewot" brzmi nieco dziwnie. Może być też "wierny" myślę, albo w ogóle po molierowsku "Świętoszek", które to słowo podoba mi się najbardziej aczkolwiek zapewne najmniej tu pasuje... 🤔🤔😇😇. A które z tych tłumaczeń sami wybieracie? Może znacie takie, które mi nie przyszło do głowy?
.
Ot i cierpienia tłumacza.... świadczące mam nadzieję o tym, że o rzeczach poważnych i wzniosłych (wszak o sztuce jest mowa, na domiar złego religijnej) można też mówić ze szczyptą humoru i przymrużeniem oka.
Antonio Solario to włoski malarz okresu renesansu urodzony ok. 1465 roku w Civita d'Antino, a zmarły w 1530 roku w Neapolu. Aktywny był głównie w rejonie Marche, w Anglii i w Neapolu właśnie, zatem zapamiętajmy jego imię. ANTONIO SOLARIO nazywany też ZINGARO czyli CYGAN.
W Neapolu namalował między innymi cykl fresków "Historie z życia świętego Benedykta" w jednym z krużganków kompleksu Santi Severio i Sossio, dokładnie w Chiostro del Platano.
Omawiany dziś obraz możemy zobaczyć w sali nr 8, nr katalogowy Q54
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments