521. APOLLO SAETTANTE (kolekcja pompejańska)
- Ewa Krystyna Górecka
- 1 paź 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
5629

W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś posąg przedstawiający APOLLA SAETTANTE.
.
Od razu na początku wyjaśnię dlaczego nie tłumaczę słowa "saettante". Saetta to po włosku (podaję oczywiście za słownikiem): strzała, błyskawica, piorun, grom. Saettante w innym miejscu znalazłam jako "rzucanie się", miotanie lub rzucanie czymś z rozmachem i siłą (młotem lub piłką na przykład). Tyle tylko, że jakoś to "rzucanie" czy "rzucanie się" nie bardzo mi pasuje do tego co widzę. Owszem.... w postawie Apolla widzę ten impuls, który każe mi przypuszczać, że on za chwilę coś zrobi i to dość gwałtownie... ale co? Zacznie biec? Da komuś w nos? Rzuci si do walki? Osobiście nie znalazłam polskiego słowa, które by w zadowalający sposób oddało to co widzę zatem pozostałam przy oryginalnym określeniu. Mogłam oczywiście je całkowicie opuścić, problem jednak w tym, że ten typ postawy jest charakterystyczny, w ten sam sposób przedstawiona została również Diana (nota bene google tłumaczy mi to jako Apollo w locie lub Diana lecąca, ale jakoś nadal określenie mi się nie podoba) zatem możecie spotkać się z tą nazwą tu i ówdzie.
.
Wracając do naszego Apolla statua została odnaleziona w Pompejach, w zachodniej części miasta, z tym, że nie jako całość a we fragmentach. Przyjmuje się, że pochodzi ze Świątyni Apolla i wraz ze wspomnianą już Dianą wykonana została w jednym warsztacie i stanowiła wraz z nią jedną grupę tj. Apollo i Diana zabijający strzałami córki i synów królowej Niobe.
.
Oryginalne posągi możemy dziś obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Statua Apolla opatrzona jest nr katalogowym 5629, natomiast ich doskonale wykonane kopie zobaczyć można w Świątyni Apolla w Pompejach.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Commenti