top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

393. ARTEMIDA

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6397

 




W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" ARTEMIDA

.

Artemida to grecka bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności; wielka łowczyni. Uważana również za boginię płodności, niosącą pomoc rodzącym kobietom. Podobnie jak Apollo był bogiem słońca i życia, tak Artemidę uznawano za boginię księżyca i śmierci. Wierzono bowiem, że bliźniacze rodzeństwo charakteryzuje podobna konstrukcja duchowa. Ze względu na związek między obrotami księżyca a przypływami i odpływami morza Artemidę zaczęto uważać za bóstwo opiekuńcze rybaków.

.

Jej atrybutami były łuk, strzały i kołczan, a ulubionym zwierzęciem łania. Była córką Zeusa i Latony, siostrą bliźniaczką Apollina. Należała do grona 12 bogów olimpijskich. Bogini-dziewica.

.

Ulubionym zajęciem bogini było przemierzanie nocą dzikich górskich dolin, kotlin, gajów i lasów. Podróżowała zawsze w towarzystwie wiernych jej nimf. Jej obecność najbardziej odczuwano w pobliżu rzek i źródeł, w okolicach podmokłych i bagiennych. Uważano, że to podczas księżycowych nocy bezpieczniejsi są podróżni i trzody – Artemida była bowiem postrachem dla groźnych zwierząt. Jej ukochanym terenem łowieckim była Arkadia – dziewicza kraina wzgórz i zalesionych kotlin. Bliskie pokrewieństwo z Apollem, a także afirmacja życia spowodowały, że uznano ją za wielką miłośniczkę tańca i muzyki.

.

Utożsamiana była z rzymską Dianą.

.

Prezentowana tu rzeźba Artemidy datowana jest na I kwartę II w. n.e., wykonana została z białego marmuru, osiąga wysokość 189 cm i przedstawia boginię w pozycji stojącej, ubraną w chiton i himation, trzymającą w dłoniach zwoje papirusu (nota bene, jak wczoraj pisałam ze zwojami papirusu przedstawiano muzę histori Klio.... dlaczego zatem tę postać uznaje się za Artemidę, doprawdy nie wiem).

.

Głowa bogini jest nowożytna i ma idealne rysy młodej kobiety z pasiastą fryzurą zebraną na karku, która powtarza klasyczne formy z IV wieku p.n.e.

.

Nr katalogowy 6397


 

 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU również po rosyjsku oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

390. KLIO

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page