MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q1825
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" BERNARDO BELLOTTO i WIDOK VAPRIO d'ADDA
.
Bernardo Bellotto zwany Canaletto to malarz kojarzący mi się z dzieciństwem. Nie wiem jak wy, ale ja do dziś pamiętam czytankę z nie wiem której klasy szkoły podstawowej..... ale gdzieś z tych młodszych lat. Taki właśnie miała tytuł: "Bernardo Bellotto zwany Canaletto". Był to XVIII-wieczny malarz włoski, przedstawiciel weneckiego malarstwa wedutowego, od 1767 czynny w Polsce (stąd pewno jego obecność w czytance 🤔😂)
.
Canaletto był Włochem. Malarstwa uczył się w pracowni swojego wuja Canala, również zwanego Canalettem. Nim przybył do Polski, działał w Wenecji i innych włoskich miastach, potem w Wiedniu, Dreźnie, Monachium i Pirnie, gdzie zasłynął jako malarz wedut – niewielkich wymiarów pejzaży przedstawiających widoki miast.
.
Na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego zyskał pozycję nadwornego malarza. Na zlecenie króla pracował przy dekorowaniu Zamku Ujazdowskiego; namalował we wschodnim skrzydle freski i fragmenty ornamentalne (prace te uległy zniszczeniu przy przebudowie zamku w 1784), a wraz ze swoim synem Lorenzem wykonał 14 obrazów przedstawiających antyczny Rzym. Jego głównym dziełem jest galeria 30 wedut Warszawy i pałacu w Wilanowie, które umieszczono w oddzielnej Sali Prospektowej (zwanej też Salą Canaletta) na Zamku Królewskim. Do dzisiejszych czasów zachowało się tych wedut 24.
.
Canaletto malował również obrazy o tematyce historycznej, np. Elekcja Stanisława Augusta czy Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu 1633. Jego obrazy można oglądać w Zamku Królewskim i Muzeum Narodowym.
.
Obrazy Bellotta charakteryzują się przede wszystkim wielką pieczołowitością w odmalowywaniu szczegółów – mimo niewielkiego formatu bardzo dopracowane są wszystkie stroje, twarze postaci (do tego stopnia, że fachowcy rozpoznają w nich poszczególne osoby, w większości rodzinę Poniatowskiego). Z detalami uwieczniana była i architektura, lecz na tym polu Canaletto dopuszczał się pewnych przekłamań, udoskonaleń. Ta dokładność, możliwa dzięki zastosowaniu camery obscura i szkieł powiększających, została wykorzystana przy odbudowie zniszczonej podczas wojny Warszawy.
.
Canaletto został pochowany w Polsce, w Warszawie, w podziemiach kościoła Przemienienia Pańskiego lub na cmentarzu istniejącym przy tej świątyni do połowy XIX wieku. Jego grób nie zachował się.
.
W Muzeum na Capodimonte mamy zaś obraz, również wedutę z widokiem na miejscowość Vaprio d'Adda znajdującą się w Lombardii, w pobliżu Mediolanu. Obraz możemy obejrzeć w sali nr 29, nr katalogowy Q1825.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments