top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

123. CESARE DA SESTO - Chrystus Bolesny z modlącym się Olivierem Carafą.

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q88

 


 


A w cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" obraz CESARE DA SESTO - CHRYSTUS BOLESNY Z MODLĄCYM SIĘ OLIVIEREM CARAFĄ.

.

Cesare da Sesto urodził się w Sesto Calende w 1477 r., zmarł w Mediolanie w 1523. Był to włoski malarz i rysownik, pozostający pod wpływem twórczości Leonarda da Vinci (tzw. leonardianin).

.

Tworzył w Rzymie i Mediolanie. Zmarł w Mediolanie i ma tan nawet swój pomnik.

.

Na prezentowanym obrazie widzimy postać Chrystusa i modlącego się przed nim kardynała Oliviera Carafę, zapewne zleceniodawcę dzieła.

.

Są takie nazwiska, które po prostu same z siebie kojarzą mi się z moim ukochanym Neapolem i to nie bez przyczyny. Do nich niewątpliwie należy nazwisko Carafa. Rzut oka i zaraz pojawia się myśl: "kurcze on musi być jakoś związany z tym miastem". I tak rzeczywiście jest.

.

Oliviero Carafa pochodził z rodziny hrabiów Matalona. Studiował w Neapolu, uzyskując tytuł doktora prawa. 18 listopada 1458 wybrany arcybiskupem Neapolu. Zrezygnował z tej funkcji 20 września 1484 na rzecz swojego brata Alessandro. W okresie sierpień 1503 – kwiecień 1505 ponownie zarządzał archidiecezją jako administrator apostolski. W 1467 na prośbę króla Neapolu Ferdynanda I Paweł II mianował go kardynałem prezbiterem kościoła SS. Marcelino e Pietro, który 3 lata później wymienił na kościół S. Eusebio. W grudniu 1471 Sykstus IV mianował go legatem w królestwie Neapolu oraz admirałem floty papieskiej.

Za pontyfikatu Innocentego VIII z powodzeniem działał jako ambasador królestwa Neapolu w Rzymie. Na konklawe 1492, które wybrało Rodrigo Borgię na papieża Aleksandra VI, był wysuwany jako kandydat do tiary.

Pomimo, że od 1473 pełnił obowiązki protektora zakonu dominikanów, nie podjął się obrony Savonaroli w 1497.

Zmarł w Rzymie mając niespełna 81 lat, ciesząc się opinią mądrego sługi Kościoła.

.

Sam obraz zaś podziwiać możemy w sali nr 16, nr katalogowy Q88


 

 

Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (także po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page