top of page

SKARBY
NEAPOLU

399. CLAUDE LORRAIN - Pejzaż z nimfą Egerią

  • Zdjęcie autora: Ewa  Krystyna  Górecka
    Ewa Krystyna Górecka
  • 21 cze 2022
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q184

 



W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" CLAUDE LORRAIN i PEJZAŻ Z NIMFĄ EGERIĄ

.

Claude Lorrein to francuski malarz, rysownik i rytownik okresu baroku, pejzażysta. Pochodził z ubogiej wiejskiej rodziny. Działalność malarską rozpoczął jako pomocnik pejzażysty Agostina Tassiego. W 1627, po pobycie w Neapolu i Nancy, osiedlił się na stałe w Rzymie, stając się wkrótce uznanym pejzażystą. W 1634 został członkiem rzymskiej Akademii św. Łukasza. Nigdy się nie ożenił. W 1653 urodziła się jego nieślubna córka Agnese. Tworzył głównie dla przedstawicieli rzymskiej arystokracji i papieży: Urbana VIII, Aleksandra VII i Klemensa IX. Król hiszpański Filip IV zamówił u niego siedem obrazów o treści zaczerpniętej ze Starego i Nowego Testamentu, przeznaczonych do nowej siedziby królewskiej – Pałacu Buen Retiro w Madrycie.

.

Malował przede wszystkim pejzaże ze scenami pasterskimi oraz widoki fantastycznych portów ożywione drobnym sztafażem (scenki mitologiczne, biblijne i rodzajowe). Wykształcił swój własny typ krajobrazu idealnego. Obrazy jego wyróżniały się głęboką i przemyślaną kompozycją. Był też znakomitym rysownikiem.

.

Egeria to imię kameny czyli nimfy źródlanej.

Uchodziła ona za kochankę lub drugą żonę drugiego władcy Rzymu, Numy Pompiliusza. Była zarazem doradczynią króla, któremu w poświęconym jej później gaju obok Porta Capena w Rzymie udzielała rad w zakresie ustaw państwowych i religijnych. Po śmierci Numy zrozpaczona udała się do świętego gaju Diany w Arycji, gdzie została zamieniona przez boginię w źródło, będące później miejscem jej kultu.

.

W czasach dzisiejszych jej imię używane jest jako eponim w odniesieniu do kobiety-doradcy, ekspertki.

.

"Pejzaż z nimfą Egerią" to obraz namalowany w 1669 roku, o wymiarach 155 x 199 cm, który zobaczyć możemy w sali nr 29. Nr katalogowy Q184.


 

 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Commentaires


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Subskrybuj

©2018 by  SKARBY NEAPOLU  

 Proudly created with Wix.com

bottom of page