top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

10. CORREGGIO - Św. Antonio Abate

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q105


 


 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś CORREGGIO i jego obraz SANT'ANTONIO ABATE


 


Correggio, właściwie Antonio Allegri da Correggio to włoski malarz, rysownik i freskant okresu dojrzałego renesansu.


Jego dekoracyjne malarstwo cechuje silny światłocień, zmysłowe piękno, sławi urodę życia i piękno, śmiałe skróty, efekty iluzjonistyczne, ruch brył, świetlistymi układami brył i diagonalne kompozycje. Podobnie jak Rafaelo unaocznia w swoich pracach renesansowe piękno i idee estetyczne. Przejął on i w pewnym stopniu rozwinął sfumato od Leonarda, tworząc malarstwo, w którym do czasów Caravaggia nigdzie we Włoszech nie oddano tak bogato i wszechstronnie stosunków światłocieniowych.

Malował obrazy o treści religijnej, których laicyzacja treści transcendentalnych jest jeszcze bardziej radykalna niż w XV wieku.


 

Święty Antonio Abate (Antonio Wielki) to obraz namalowany farbą olejną na desce o wymiarach 49 x 32 cm, datowany na lata 1517-1518. Obraz znajduje się w Muzeum na Capodimonte od 1907 roku. Został znaleziony w zakrystii ojców Gerolamini w Neapolu.


 

Cały obraz sprowadza się do postaci świętego, a właściwie do wyrazu jego twarzy, ponieważ nawet gest świętego wydaje się celowo zablokowany, jakby jego ręce były ze sobą związane. Niemal przestraszony wygląd i rozchylone usta sprawiają, że Święty Antoni jest kruchą i cierpiącą postacią, uwięzioną w intymnej samotności .


 

Święty Antoni Abate lub św. Antoni Wielki to egipski pustelnik, opat i ojciec pustyni; tradycyjnie uznawany za twórcę anachoretyzmu, jednej z odmian ruchu monastycznego. Uznany został przez historyków za rewolucjonistę duchowości chrześcijańskiej, bowiem w czasach, kiedy chrześcijaństwo stało się religią państwową i przestała istnieć potrzeba oddawania życia za wiarę, wypracował on nowy model męczeństwa polegający na dożywotniej kontemplacji na pustyni w całkowitym wyrzeczeniu się siebie i surowej ascezie.


Dzieło możemy zobaczyć w sali nr 12, nr katalogowy Q105


 


 

Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU również po rosyjsku oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM






Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page