MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6311
zdjęcie: Ewa Krystyna Górecka
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" DIONIZOS Z PANTERĄ
.
O Dionizosie już się kilka razy rozpisywałam, zatem dziś ograniczę się tylko do dwóch słów na temat samej rzeźby. Jest ona rzymską kopią oryginału z czasów hellenistycznych. Datowana na I w. n.e., wykonana z białego marmuru, osiąga wysokość 170 cm. Przedstawia młodego Dionizosa w koronie z liści winorośli, spacerującego z panterą przy jego prawym boku a w lewej ręce trzymającego tyrs, symbol swojej boskości.
.
Tyrs to przypomnijmy laska Dionizosa. Uchodziła za symbol płodności. W sztuce przedstawiana jest zwykle w formie prostego, dość długiego kija zakończonego szyszką (na przykład sosny pinii symbolizującej urodzaj, płodność, nieśmiertelność życia roślinnego, odrodzenie, trwałość). Niekiedy bywa opleciona bluszczem, który symbolizuje wegetację, życie, nieśmiertelność; utożsamia siły wegetatywne i zmysłowość, albo winoroślą, która symbolizuje życie, płodność, odrodzenie, zmartwychwstanie i urodzaj. Ozdobiona wstążką.
Według mitologii greckiej i rzymskiej należała do atrybutów boga Dionizosa (stanowiła jego różdżkę lub berło) oraz niektórych członków jego orszaku, między innymi menad i satyrów.
Tyrsu miał użyć Prometeusz do przeniesienia ognia ludziom.
.
Nr katalogowy naszej rzeźby 6311
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comentarios