top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

214. EGIPSKA KRÓLOWA - GŁOWA

Zaktualizowano: 7 gru 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

1042

 




W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś KRÓLOWA EGIPSKA

.

I znowu pewne wyjaśnienie. Głowa którą dziś przedstawiam odbiega od kolekcji, którą prezentowałam dotąd. Pochodzi z tzw. sekcji egipskiej. I nie byłoby w tym nic dziwnego, wszyscy wszak wiemy (albo prawie wszyscy), że w Neapolu zbiory egipskie także można obejrzeć, ale.... No właśnie, ja wcale jeszcze do żadnej sekcji egipskiej nie przechodzę. Co zatem robi tu ta głowa?

.

Otóż kilka razy wspominałam, że przygotowując te posty korzystam z dwóch katalogów, które w takim ścisłym sensie to może nawet katalogami nie są. No bo myślałam początkowo, że jak katalog, to tam jedno po drugim wszystkie dzieła są ujęte, nie opisane ale przynajmniej wymienione. A otóż nie.

.

I tak się składa, że w tym "głównym", bogatszym katalogu skończyłam wczoraj pewien "dział", zatytułowany tu jako "kolekcja Farnese", co nie znaczy, że kolejne dzieła nie będą z tej kolekcji pochodzić - niektóre jeszcze tak, ale tematycznie pasują po prostu do innych działów. Ale nie to jest ważne w tej chwili. Otóż okazało się, że ten drugi katalog, czy druga lista dzieł, z której korzystałam, gdzie znajduję wiele opisów technicznych i wymiarów poszczególnych rzeźb nie pokrywa się z moim katalogiem. To znaczy niektórych dzieł, które opisywałam na niej brakowało, ale są za to inne, w tym pierwszym nie ujęte. Wyobraźcie sobie, poświęciłam jeden cały dzień na żmudne porównywanie obu list i odnalazłam 87 "obiektów", których na pierwszej brakuje. I no cóż.... systematyczna jestem i nie chciałabym ich pominąć, choć wierzcie mi.... na tej pierwszej dzieł jest jeszcze tyle, że mam zajęcie na kilka lat .

.

No i wśród tych pominiętych dzieł na pierwszym miejscu mam tę Królową. Nie pasuje mi akurat do "środowiska", ale wolę "iść po kolei", bo w końcu wszystko mi się pomiesza przecież.

.

Zatem dziś przedstawiam wam głowę egipskiej królowej.

.

Rzeźba wykonana została z kamienia gdzieś pomiędzy IV a I wiekiem p.n.e. Jej wysokość to 18 cm, szerokość 15,5 cm a wielkość 17,1 cm (grandezza, zupełnie nie wiem, jak to słowo tłumaczyć w odniesieniu do niektórych obiektów). Nr katalogowy 1042.

.

Królowa przedstawiona jest w nakryciu głowy z tzw. UREO (UREUSZ/UREUS) na środku. Jej twarz jest owalna z odsłoniętymi uszami, ledwie zaznaczonymi brwiami, oczami z białą rogówką i czarną źrenicą, a na ustach widzimy lekki uśmiech.

.

Ureusz to forma dekoracji w postaci węża. W starożytnym Egipcie był to symbol władzy boskiej i królewskiej. Przedstawiany był jako święty wąż z głową sępa i tułowiem atakującej kobry. Umieszczany był na sarkofagach i miał za zadanie odstraszać intruzów zakłócających wieczny spoczynek faraona. Trzymał w szponach symbol Anch, znak wiecznego życia, uważano go też za symbol słonecznego oka boga Ra. Wizerunek Ureusza zdobił korony i diademy królewskie i boskie, występował jako amulet oraz motyw dekoracyjny fryzów architektonicznych, sprzętów, ubiorów, ozdób.


 
 

Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM




3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page