MUZEUM NA CAPODIMONTE
OA 7226
.
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś obraz naJsłynniejszej malarki XVIII wieku, ELISABETH VIGEE-LEBRUN - PORTRET KSIĘŻNICZKI MARII KRYSTYNY
.
Napisałam najsłynniejszej malarki XVIII wieku, ale kto z nas, tak z ręką na sercu o niej słyszał? Właśnie właśnie.... to ciągle czasy, kiedy profesja malarza była ciągle zarezerwowana dla mężczyzny i kobiecie ciężko się było "przebić". Mogła sobie ona i mieć talent.... po to by malować w wolnej chwili dla zabicia czasy, gdy miała szczęście być kobietą bogatą i z towarzystwa... lub też ewentualnie zostać nauczycielką jakiejś panienki z dobrego domu. Tak naprawdę kobiety, którym udało się "rozwijać talent" to te, które miały szczęście urodzić się w rodzinie artysty, jak i nasza ELISABETH VIGEE-LEBRUN.
.
Elisabeth Vigee-Lebrun to francuska malarka, córka malarza właśnie, portrecistka królowej Francji Marii Antoniny.
.
To właśnie ojciec był jej pierwszym nauczycielem. Dzięki niemu też zapewne mogła pobierać nauki u innych słynnych malarzy, a i za mąż wyszła również za artystę i handlarza obrazów. Swoje pierwsze profesjonalne portrety namalowała będąc nastolatką. Została portrecistką arystokracji i z dnia na dzień stawała się bardziej sławna, aż w końcu zaproszono ją do Wersalu w celu namalowania portretu Marii Antoniny. Jej dzieło tak się spodobało królowej, że w ciągu kolejnych kilku lat namalowała jeszcze kilka portretów członków rodziny królewskiej i mieszkańców Wersalu.
.
Podczas rewolucji francuskiej uciekła z Francji i podróżowała m.in. po Włoszech, Austrii i Rosji. Uciekinierka z ogarniętego rewolucją kraju, utrzymywała się ze swej pracy, przyjmując zlecenia z dworów Wiednia, Petersburga i Berlina. Doceniali ją także i polscy magnaci, m.in. Radziwiłłowie i Potoccy, którzy też chcieli mieć w swych kolekcjach portrety jej autorstwa. Ponad 30 dzieł malarskich wykonała w Polsce. Obecnie w Polsce znajduje się osiem jej obrazów w różnych kolekcjach, np. w zamku w Łańcucie.
.
Błąkając się po Europie w tych rewolucyjnych czasach trafiła też do Neapolu, gdzie namalowała portrety czworga dzieci pary królewskiej, między innymi właśnie PORTRET KSCIĘŻNICZKI MARII KRYSTYNY. Portret został zamówiony przez Ferdynanda I, króla Obojga Sycylii i jego żonę Marię Karolinę. Powstał pod koniec XVIII wieku, namalowany farbą olejną na płótnie o wymiarach 120 x 94 cm.
.
Portret księżniczki Marii Cristiny osadzony jest w lekkiej i swobodnej atmosferze, niemal na przekór niestabilności politycznej końca XVIII wieku. Księżniczka ukazana jest podczas zbierania róż, w wiejskiej pozie, z naturalnymi włosami, związanymi czerwoną wstążkę, ubrana w prostą i skromną sukienkę przepasaną w pasie inną czerwoną wstążką.
.
Obraz eksponowany jest w sali nr 51 Muzeum na Capodimonte. Nr katalogowy OA 7226.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments