top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

124. EROS TYPU CENTOCELLE

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6353

 


 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś EROS TYPU CENTOCELLE

.

O Erosie, bożku miłości, już kilka razy pisałam zatem nie będziemy go już dzisiaj przedstawiać i zajmiemy się samą rzeźbą, która, mam wrażenie, należy do tych cenniejszych w kolekcji Farnese, aczkolwiek jeszcze nie rozumiem dlaczego. Mam nadzieję, że samo się wyjaśni podczas pisania, a jak nie, to spróbujemy poprosić kogoś o wyjaśnienie.

.

Prezentowana dziś statua Erosa jest rzymską repliką datowaną na II w. n.e. Przedstawia Erosa typu Centocelle, albo, jeśli dobrze zrozumiałam "z" Centocelle a typ ten nawiązuje do greckiego oryginału z IV w. p.n.e. i przedstawia naszego bożka miłości, jako zamyślonego młodego człowieka trzymającego w dłoniach kołczan ze strzałami i łuk (łuk zaginął).

.

Jak wspomniałam posąg datowany jest na II w. n.e., dokładnie na połowę drugiego wieku n.e. (lata 140-160), wykonany został z białego marmuru i osiąga wysokość 165 cm. Nr katalogowy 6353. W XIX wieku został on odrestaurowany przez słynnego Carlo Albaciniego, który jak już kiedyś wspominaliśmy, był zwolennikiem "dorabiania" oryginalnym rzeźbom brakujących części. Co prawda w tym wypadku nie znalazłam opisu cóż on takiego naszemu Erosowi "doprawił", ale przyglądając się zdjęciu doszłam do wniosku, że chyba całą podstawę aż do kolan.

.

Centocelle to z kolei jedna z dzisiejszych dzielnic Rzymu, której nazwa wywodzi się od Centum Cellae, wojskowej cytadeli zbudowanej przez cesarza Konstantyna I, w której znalazło się sto najlepszych rycerzy gwardii cesarskiej, Equites Singulares Augusti i ich koni. Rozumiem, że to tam właśnie odnaleziono jakiegoś Erosa (może nawet tego) o podobnej postawie i stąd określenie "Eros typu Centocelle", ale dokładnych informacji na ten temat nie znalazłam.


 

 

Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM




2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page