MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6398
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś EUTERPE
.
Euterpe to według greckiej mitologii muza poezji lirycznej i gry na aulosie. Uchodziła za córkę boga Zeusa i tytanidy Mnemosyne oraz za siostrę: Erato, Kalliope, Klio, Melpomene, Polihymnii, Talii, Terpsychory i Uranii.
.
Była jedną spośród dziewięciu muz olimpijskich (przebywały na Olimpie), które należały do orszaku Apollina. Wraz ze swoimi siostrami uświetniała śpiewem biesiady bosko-ludzkie, a także uczty olimpijskie samych bogów.
.
W sztuce przedstawiana jest zwykle jako kobieta z aulosem (lub fletem) – atrybutem symbolizującym dziedzinę sztuki, której patronowała.
Imieniem muzy nazwano jedną z planetoid oraz rodzaj palm z rodziny arekowatych – euterpa.
.
Aulos to z kolei jeden z najpopularniejszych w starożytnej Grecji instrumentów muzycznych, często przedstawiany w sztuce greckiej. Stanowiły go jedna lub dwie niezależne, cylindryczne piszczałki być może wyposażone w podwójny stroik. Każda piszczałka składała się z pięciu części: dwuczęściowego korpusu, dwóch baryłek, ustnika i stroika. Piszczałki z okresu klasycznego (600–300 p.n.e.) miały od 3 do 5 otworów palcowych oraz otwór kciukowy. Wykonywane były z trzciny, czasem z drewna, kości lub kości słoniowej. Rodzaj użytego materiału miał wpływ na dźwięk instrumentu. Długość piszczałek wahała się od 30 do ponad 60 cm.
.
Aulos był instrumentem, na którym zazwyczaj grały greckie prostytutki. Flecistki, tzw. aulētries, świadczyły usługi seksualne podczas prywatnych sympozjonów i pracowały w domach publicznych.
.
Najstarsze zachowane malowidła przedstawiające aulos pochodzą z minojskiego sarkofagu na Krecie. Arystoteles w swojej rozprawie Polityka potępiał stosowanie instrumentu w szkolnictwie, który uważał za niemoralny. Według Sokratesa, a właściwie raczej Platona, w państwie idealnym aulos miał być zakazany.
.
Wracając zaś do naszego muzealnego posągu, datowany jest on na połowę II w. n.e., wykonany został z białego marmuru, a jego wysokość to 168 cm. Rzeźba została odrestaurowana przez Carlo Albaciniego. Nr katalogowy 6398.
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Kommentare