MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6409
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś FLORA FARNESE
.
Jest to pochodząca z trzeciej kwarty II w. n.e. starożytna rzeźba marmurowa, uważana za rzymską kopię lub naśladownictwo greckiego oryginału z IV wieku p.n.e., przedstawiającego prawdopodobnie Afrodytę.
.
Mierzący 344 cm wysokości posąg przedstawia żeńską postać odzianą w przylegający do ciała, podkreślający kształty chiton, z przepaską na wysokości bioder będącą przypuszczalnie dodatkiem kopisty. Część źródeł podaje, że odnaleziono ją w Termach Karakalli podczas wykopalisk przeprowadzonych z polecenia papieża Pawła III w latach 1545–1546. W rzeczywistości znana była już wcześniej, Marten Jacobszoon Heemskerk van Veen między 1532 a 1536 rokiem sporządził bowiem jej szkic. W 1550 roku posąg odnotowany jest w kolekcji rzymskiego Palazzo Farnese, gdzie umieszczono go jako ozdobę dziedzińca. W 1800 roku trafił do zbiorów Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu.
.
Rzeźba została poddana restauracji w latach 50. XVI wieku przez Guglielmo della Porta i pod koniec XVIII wieku przez Carlo Albaciniego. Uzupełnienia konserwatorskie obejmują głowę i lewą rękę postaci. Identyfikacja posągu jako wizerunku Flory jest dyskusyjna i zakwestionowano ją już w XVIII wieku. Wysuwano inne interpretacje, według których jest to przedstawienie Terpsychory, Erato, Spes, Wenus, Hebe, Wiktorii, jednej z Hor lub kurtyzany.
.
W XVII i XVIII wieku rzeźba doczekała się licznych replik. Jej marmurowa kopia, wykonana na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez włoskiego rzeźbiarza Pietro Staggiego, znajduje się w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w budynku Starej Pomarańczarni.
.
Rzeźbę wykonano z białego marmuru, jej nr katalogowy to 6409.
.
A choć identyfikacja postaci jako Flory budzi wątpliwości to i tak o Florze tu napiszemy.... wszak dziś 21 marzec, święto wiosny i zakochanych.
.
Flora zatem to rzymska bogini kwiatów i wiosny, uosobienie siły życiodajnej, dzięki której przyroda rozkwita.
Pierwotnie czczona przez Sabinów, którzy poświęcili jej miesiąc odpowiadający w kalendarzu rzymskim kwietniowi. Według mitu została wprowadzona do Rzymu przez Tytusa Tacjusza. Posiadała w mieście swojego kapłana, jednego z dwunastu mniejszych flaminów. Na jej cześć obchodzono Floralia, przypadające na okres od 28 kwietnia do 3 maja, w trakcie których ludzie przystrajali się kwiatami, a w cyrku odbywały się igrzyska. W święcie tym brały udział kurtyzany.
.
W okresie hellenistycznym często wiązana z grecką Afrodytą. Owidiusz utożsamił ją z nimfą Chloris, której zakochany w niej Zefir oddał władzę nad kwiatami. Powiązał ją także z mitem o narodzeniu Marsa. Junona, oburzona cudownymi narodzinami Minerwy, która wyskoczyła z głowy Jowisza, otrzymała w podarunku od Flory cudowny kwiat, dzięki któremu stała się brzemienna bez udziału męża. Wydała wówczas na świat boga, którego imieniem nazwano pierwszy miesiąc wiosny (Martius).
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments