top of page

SKARBY
NEAPOLU

339. FRANCESCO ALBANI - Święta Elżbieta w chwale

  • Zdjęcie autora: Ewa  Krystyna  Górecka
    Ewa Krystyna Górecka
  • 23 maj 2022
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 26 lis 2024


 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q356

 



 

W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" FRANCESCO ALBANI i ŚWIĘTA ELŻBIETA W CHWALE.

.

Francesco Albani to włoski malarz barokowy żyjący na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się i zmarł w Bolonii, jednak w 1595 r. uczył się malarstwa u Annibale Carracci w Rzymie, gdzie następnie założył własną szkołę. Do Bolonii powrócił w 1616 roku.

.

Mimo że Albani namalował wiele dzieł o tematyce religijnej, znany jest jako twórca obrazów przedstawiających sceny mitologiczne. Często malował pejzaże ze sztafażem. Zyskał uznanie dzięki tworzeniu kompozycji wyróżniających się rozświetloną kolorystyką, lekkiemu prowadzeniu linii oraz umiejętności uchwycenia pełnych ruchów postaci.

.

Prezentowany u obraz ze świętą Elżbietą możemy zobaczyć w sali nr 27, nr katalogowy Q356. Dzieło powstało w latach 1603-1604 a namalowane zostało farbą olejną na..... i tu właśnie mam dylemat bo znalazłam info oil on copper, czyli na miedzi. Czytam jednak (nie wiem czy dobrze rozumiem), że obraz malowany taką metodą malowany jest mimo wszystko na płótnie, przy użyciu farb olejnych z miedzią jako podłożem.

.

"Dawni mistrzowie przygotowali najpierw miedź do malowania, pocierając ją drobnym ściernym pumeksem. Miedzianą powierzchnię potraktowano następnie sokiem czosnkowym, który, jak się uważa, poprawia przyczepność farby. Wreszcie jako podkład zastosowano białą lub szarą warstwę farby olejnej. Po wyschnięciu miedziany panel był gotowy do rozpoczęcia przez artystę malowania. Później artyści wykorzystali proces patyny, w którym miedź utlenia się za pomocą różnych roztworów kwasowych, jako część samego dzieła sztuki" - tak to niby wyglądało wg angielskiej wersji wiki.

.

Jeśli zaś chodzi o świętą Elżbietę, to na obrazie przedstawiona została święta Elżbieta Węgierska zwana też Elżbietą z Turyngii.


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Subskrybuj

©2018 by  SKARBY NEAPOLU  

 Proudly created with Wix.com

bottom of page