MUZEUM NA CAPODIMONTE
CASERTA 504
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" FRANCESCO LIANI i PORTRET MARII AMALII DI SASSONIA
.
Maria Amalia Wettyn to uwaga królewna POLSKA, księżniczka saska, królowa neapolitańska, sycylijska i hiszpańska.
.
Urodziła się jako najstarsza córka Augusta III Sasa, elektora saskiego i króla Polski, i Marii Józefy Habsburżanki, córki cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, króla Czech i Węgier Józefa I Habsburga.
.
19 czerwca 1738 w Dreźnie, w wieku 14 lat, poślubiła Karola III Burbona, króla Neapolu (przyszłego króla Hiszpanii). Mimo że małżeństwo to zostało zaaranżowane, para była razem szczęśliwa i miała kilkanaścioro dzieci. Maria Amalia była humanistką. Zapoczątkowała produkcję porcelany w Neapolu i miała duży wpływ na kształt budowy pałacu królewskiego w Casercie oraz wykopaliska w Herkulanum. Paliła tytoń.
.
W 1759 zmarł bezdzietnie Ferdynand VI, król Hiszpanii, starszy brat męża Marii Amalii, i jej mąż został kolejnym królem Hiszpanii. Jeszcze tego samego roku, para opuściła Neapol i udała się do Madrytu, pozostawiając w Casercie kilkoro swoich dzieci. Ich najstarszy syn - Filip, książę Kalabrii, został odsunięty od dziedziczenia tronu z powodu choroby umysłowej, ale jego młodszy brat Ferdynand został kolejnym królem Neapolu. Drugi syn pary - Karol pojechał do Hiszpanii z rodzicami, gdzie zaczęto go przygotowywać do objęcia hiszpańskiego tronu po śmierci ojca.
.
We wrześniu 1760, rok po przybyciu do Madrytu, Maria Amelia zmarła na zapalenie płuc. Jej mąż miał powiedzieć: "Po 22 latach małżeństwa, to jej pierwszy raz, kiedy Maria Amalia sprawiła mi przykrość" i nigdy ponownie się nie ożenił.
.
Do potomków Marii Amelii należy książę Adam Karol Czartoryski - kuzyn króla Hiszpanii Jana Karola I Burbona, syn Marii de los Dolores, infantki Obojga Sycylii.
.
Portret Marii Amalii di Sassonia wisi w sali nr 32, obok portretu jej mężą Karola III, nr katalogowy Caserta504.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments