top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

224. FRESK MERCURIUS-PRIAPUS

Zaktualizowano: 11 gru 2023


 

SEKRETNY GABINET

 



 


A w nowym cyklu "Odkrywamy tajemnice Sekretnego Gabinetu" dziś prezentujemy pompejański FRESK MERCURIUS-PRIAPUS

.

Fresk powstał gdzieś pomiędzy 50 a 79 rokiem naszej ery, jego wymiary to 72 x 80 cm.

.

Priap to w mitologii greckiej i rzymskiej bóg płodności, zapewniający urodzaj. Był synem Afrodyty i Dionizosa ale jako ojca podaje się też Hermesa lub Zeusa. I właśnie swój groteskowy wygląd, z ogromnymi narządami płciowymi miałby on zawdzięczać Herze, która mściła się na nim z zazdrości o Zeusa.

.

Priap nie został przyjęty wśród bogów olimpijskich, ponieważ próbował, pijany, znęcać się nad Hestią i z tego powodu został wydalony. Nawet osioł, symbol pożądania, ryczał przeciwko niemu, aby podkreślić, jakie miał przestępcze zamiary. Stąd też, w ramach ekspiacji, zażądał on ofiary z osła.

.

Opiekował się ogrodami, drzewami w nich rosnącymi oraz winnicami. Jego kult był również silnie związany ze światem rolniczym i ochroną stad, ryb i pszczół. Kamienie o kształcie fallicznym były często używane do wyznaczania gruntów rolnych.

.

W ogrodach często ustawiano posągi lub hermy przedstawiające Priapa z wyeksponowanym członkiem w stanie erekcji, przy których składano mu ofiary z pierwszych plonów. Jego zwierzęciem był osioł, zarówno ze względu na znaczenie, jakie miało ono w życiu chłopskim, jak i ze względu na swoistą analogię między penisem Priapa i osła.

.

W sztuce rzymskiej był często przedstawiany na freskach i mozaikach, a jego przyrodzenie umieszczano przy wejściu do willi i domów patrycjuszy. Jego ogromny członek był bowiem uważany za amulet przeciwko zazdrości i złemu oku. Miał też sprzyjać płodności i zdolności do generowania ciągłości rodów stąd kult wyprostowanego męskiego członka był w Starożytnym Rzymie niezwykle powszechny. Z tego powodu fallus był również używany jako naszyjnik do noszenia na szyi lub ramieniu, a panny młode. przed zawarciem małżeństwa, odmawiały specjalną modlitwę do Priapa, aby ich noc poślubna była przyjemna.

.

Azz tylko nie znalazłam jeszcze dlaczego ten fresk nazwany został Merkurius-Priapus a nie po prostu Priap


No dobra.... już się dowiedziałam i na dodatek okazało się, że to co napisałam nie do końca odnosi się do tego co widzimy. Jednak nie będę tego usuwać, bo wiadomości o Priapie są prawdziwe. Problem polega na tym, że, jak mi wyjaśniła Malgorzata Sobolewska, ekspertka od wszystkiego co związane z Pompejami, to nie jest Priap, tylko to jest MERKURY z fallusem Priapa. No owszem ma atrybuty Merkurego, tyle że ja wiadomo, na żadne atrybuty uwagi nie zwracałam.... poza oczywiście jednym, akurat nie do Merkurego należącym. Cóż w przyszłości postaram się być bardziej uważna....

.

Zatem MERKURY to rzymski bóg handlu, zysku i kupiectwa; także złodziei i celników, posłaniec bogów. Jego imię pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego merx, lub też mercator, co oznacza „kupiec”. Za jego odpowiednika w mitologii greckiej można uznać Hermesa.

W sztuce klasycznej łatwo rozpoznawalny dzięki charakterystycznej czapce petasos (często z dołączonymi małymi skrzydełkami) oraz lasce (kaduceusz).

.

Według mitologii Merkury uważany był za wynalazcę instrumentów strunowych i w konsekwencji za jednego z twórców muzyki. Po tym, jak Nil zalał Egipt, a potem cofnął się, Merkury znalazł wśród zatopionych zwierząt skorupę żółwia z wyschniętymi żyłami i tak właśnie powstać miała lira.

.

Jak wyjaśniła mi Małgosia Pompeje to było miasto handlowe, handel odgrywał tu ogromną rolę, stąd też popularność Merkurego, i stąd też ten duży fallus, który dodatkowo symbolizował obfitość.

.

I tak wspólnymi siłami udało nam się "rozpracować" postać widniejącą na fresku. Dziękuję Małgosiu za pomoc i cenne uwagi


 

 

Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page