top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

130. GIOVANNI AGOSTINO DA LODI - Madonna z Dzieciątkiem i dewotami

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q95

 


 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" obraz namalowany przez GIOVANNI AGOSTINO DA LODI - MADONNA Z DZIECIĄTKIEM I DEWOTAMI

.

No cóż, nie bardzo podoba mi się ten tytuł w tłumaczeniu, ale przeprowadziliśmy już kiedyś dyskusję nad słowem "dewot" ustalając, że takie słowo jak najbardziej w języku polskim istnieje. Co prawda według mnie ma ono bardziej pejoratywne znaczenie niż "devot" włoski, a już zwłaszcza niż "devot" użyty kilkaset lat temu w tytule obrazu, ale nie będziemy dziś znowu tego rozstrzygać.

.

Autorem obrazu jest Giovanni Agostino da Lodi włoski malarz tworzący w epoce renesansu, urodzony ok. 1470 r. w Lodi. Identyfikacja jego imienia jako Giovanni Agostino da Lodi została zaproponowana przez żyjącego w XIX w. historyka sztuki Francesco Malaguzzi Valeri na podstawie odkrycia podpisanego obrazu przedstawiającego dwie postaci, które stylistycznie odpowiadały grupie utworzonej pod pseudonimem Pseudo-Boccaccino. Nie wszyscy krytycy się jednak z nią zgodzili.

.

Jedynym podpisanym przez niego obrazem jest znajdujący się w Mediolanie, w Pinakotece di Brera, mały obrazek przedstawiający dwóch mężczyzn. Początkowo sądzono, że są to św. Piotr i św. Jan Ewangelista. Już pod koniec XIX w. pojawiły się wątpliwości co to identyfikowania postaci na obrazie ze świętymi, ale dopiero po renowacji jaką dzieło przeszło w 2007 r. odkryto łaciński napis: "Mistrz absolutnie nie zabraniał młodemu malarzowi aby ten go prześcignął". Uważa się zatem, że ten mały obrazek może być hołdem dal wielkiego Leonarda.

.

Tak czy inaczej nasz malarz działał głównie w Lombardii, ale jego dzieła rozsiane są po całym świecie, jedno również w Polsce, w Poznaniu.

.

Obraz przedstawiony poniżej zobaczyć zaś możemy w Muzeum na Capodimonte, w sali nr 16, nr katalogowy Q95



 
 

Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page