top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

301. GIOVANNI LANFRANCO - Madonna z Dzieciątkiem pomiędzy świętą Marią Egipcjanką i świętą Małgorzatą

Zaktualizowano: 10 sty


 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

S113782

 



 


Z cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" GIOVANNI LANFRANCO i jego MADONNA Z DZIECIĄTKIEM POMIĘDZY ŚWIĘTĄ MARIĄ Z EGIPTU I ŚWIĘTĄ MAŁGORZATĄ.

.

Obraz zobaczyć można w sali nr 22, nr katalogowy S 113782

.

O świętych Małgorzatach już kiedyś pisałam, pamietam, że ich ilość mnie totalnie wykończyła, zatem nie będę ich już więcej ruszać. Natomiast Maria z Egiptu, Maria Egipcjanka, po włosku Maria Egiziaca, to postać, która mnie już kiedyś zainteresowała, ponieważ nie jeden kościół w Neapolu właśnie jej został poświęcony, a mam wrażenie, że z kolei w Polsce jest raczej mało znana. Ja przynajmniej, przed przybyciem tu, w ogóle jej nie kojarzyłam.

.

Maria Egipcjanka to święta Kościoła katolickiego, prawosławnego, koptyjskiego i ormiańskiego. Nieraz mylono ją z Marią Magdaleną, choć Maria Egipcjanka żyła pomiędzy IV a VI w. Najczęściej jest podawane, że w latach 344-431 jednak jako rok jej śmierci można również spotkać rok 522.

.

Urodziła się w Egipcie. W wieku 12 lat opuściła dom rodzinny, uciekła do Aleksandrii i tam zaczęła oddawać się rozpuście. Po 17 latach takiego życia, żądna nowych wrażeń, przyłączyła się do grupy pielgrzymów udających się do Jerozolimy. Nie miała to być dla niej pobożna pielgrzymka, ale okazja by innych przywieść do grzechu. Podobnie postępowała przebywając w Jerozolimie. Pomimo grzesznego życia uważała się za chrześcijankę i w związku z tym w święto Podwyższenia Krzyża chciała razem z innymi dostać się do bazyliki Grobu Świętego. Jednak kilkakrotnie niewidzialna siła nie pozwalała jej przejść przez próg. Wtedy Maria zrozumiała, że dzieje się tak z powodu trybu życia, jakie prowadziła. Zaczęła płakać i żałować za grzechy, obiecując odprawienie pokuty. Wówczas udało jej się wejść. Po ucałowaniu relikwii Krzyża udała się na pustynię za Jordan. Idąc tam wzięła ze sobą tylko 3 bochenki chleba kupione po drodze. Wiele lat spędziła w samotności na pokucie, umartwieniach i postach. Żywiła się tym, co mogła znaleźć na pustyni. Na około rok przed jej śmiercią spotkał ją pobożny mnich Zozym. Ponieważ z upływem lat podarły się jej szaty, w których przyszła na pustynię, przed rozmową z nim poprosiła, by dał jej płaszcz. W następnym roku w Wielki Czwartek z rąk Zosima przyjęła Komunię św. Po śmierci Marii pobożny mnich pochował ją na pustyni.

.

Maria Egipcjanka jest patronką pokutujących grzeszników, żałujących prostytutek i aktorów. W prawosławiu jest jedną z najbardziej znanych świętych kobiet. Uważa się ją za szczególną orędowniczkę opętanych przez złe moce.

.

W ikonografii jest przedstawiana jako wychudzona, półnaga stara kobieta, odziana w przewieszoną przez ramię ubogą szatę; niekiedy ze starcem Zozymem podającym jej płaszcz lub udzielającym Komunii. W sztuce zachodniej jej atrybutami są trzy bochenki chleba, które zabrała ze sobą na pustynię.

.

PS. czytam, że była znana w Polsce w okresie średniowiecza, i że nawet na Wawelu był kościół jej poświęcony.... ja jednak, jak już rzekłam, jakoś o niej nie słyszałam. Może rzeczywiście, zważywszy na jej historię, w opinii większości "zlała się" z Marią Magdaleną.


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM





2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page