MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q341
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" GIOVANNI LANFRANCO i WNIEBOWZIĘCIE MARII MAGDALENY
.
Giovanni Lanfranco to włoski malarz i rysownik okresu baroku.
Był uczniem Agostina Carracciego i Guida Reniego. Działał w Rzymie, Neapolu (1634-46), Parmie i Bolonii. Zasłynął jako twórca monumentalnych iluzjonistycznych malowideł sklepiennych i kopułowych (m.in. w kościele San Martino w Neapolu) oraz obrazów ołtarzowych. Malował też sceny mitologiczne i historyczne. Współpracował z Annibale Carraccim przy dekoracji Palazzo Farnese w Rzymie. Tworzył pod wpływem Caravaggia, Paola Veronesego i Correggia. Jego malarstwo cechują silne efekty światłocieniowe oraz dramatyczne napięcie akcji.
.
Obraz "Wniebowzięcie Marii Magdaleny" powstał ok. 1616 roku, jego wymiary to 109 x 78 cm. Przedstawia on scenę w której Magdalena (wyglądająca trochę na brzemienną), jest unoszona przez Anioła do nieba.
.
Maria Magdalena to chyba najbardziej tajemnicza postać Nowego Testamentu. Jedni widzą w niej prostytutkę, inni wręcz przeciwnie, żonę Jezusa równą Apostołom. Nie chcę w tej chwili opisywać jej biografii, bo pełna byłaby znaków zapytania i dywagacji. Jednakże w żadnej z legend, ani w żadnej z ewangelii apokryficznych nie znalazłam wzmianki o tym, iżby gdziekolwiek wierzono i przyjmowano, że Magdalena, podobnie jak Maryja, wzięta została do nieba. Jednak obrazy o takiej tematyce się pojawiają.... Skąd się wzięły? Tego właśnie nie wiem, ale chyba zainteresuję się tematem. Rozumiem oczywiście iż dla tych, którzy widzieli w niej żonę Jezusa było logiczną konsekwencją wzięcie do nieba Magdaleny, skoro wzięta do nieba została Jego matka Maryja. Jednak co do Magdaleny w różnego typu pismach zachowały się informacje o jej grobie i o jej relikwiach... stąd moja ciekawość, bo na obrazach, jak wspomniałam ukazywane jest cielesne wzięcie Magdaleny do nieba (często jest to nawet Magdalena brzemienna), a nie wniebowzięcie samej tylko duszy.
.
Obraz znajduje się w sali nr 20, nr katalogowy Q341
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU również po rosyjsku oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments