top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

96. GIROLAMO MIROLA - Interwencja Sabinek podczas wojny pomiędzy Rzymianami a Sabinami

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q1062

 


 


A w cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" widzę, że opuściliśmy salę nr 12 by przejść do następnej. Dziś obraz namalowany przez GIROLAMO MIROLA - INTERWENCJA SABINEK PODCZAS WOJNY POMIĘDZY RZYMIANAMI A SABINAMI.

.

Girolamo Mirola to boloński malarz żyjący w XVI wieku

.

Porwanie Sabinek to legendarny epizod z najstarszej historii Rzymu, który opisuje porwanie kobiet z plemienia Sabinów, jednego z najstarszych plemion w środkowej Italii.

.

Po raz pierwszy opisał go Cyceron w swoim dziele pt. "O państwie" (De Re Publica). Według opisu Cycerona w Rzymie zorganizowano igrzyska, na które przybyły panny sabiniańskie. Romulus kazał je porwać i wydać za mąż za mężczyzn z najlepszych rodów. Z tego powodu Sabinowie wypowiedzieli wojnę Rzymianom, którą przerwano dopiero na prośbę porwanych kobiet. Na znak zawartego pokoju Romulus podzielił się władzą z królem Sabinów Tytusem Tacjuszem.

.

Obraz, na którym widzimy kobiety już z dziećmi, ma ukazywać ich dążenie do przerwania walk i namalowany został w 1563 roku.

.

W 2017 roku hiszpański dziennik El Pais zasugerował, że ten właśnie obraz Girolamo Miroli zainspirował samego Picassa do stworzenia słynnego dzieła "Guernica". Rzeczywiście Picasso miał okazję go zobaczyć w kolekcji na Capodimonte w 1917 roku, kiedy przebywał w Neapolu. Jego "Guernica" powstała w 1937r. Teoria, może wydawać się dziwna, a ponadto złożoność dzieł wielkiego malarza hiszpańskiego często prowadzi do różnego rodzaju pośmiertnych odczytów, jednak niektórzy uczenie nie wykluczają takiej możliwości analizując w szczególności szczegół wspólny dla dwóch obrazów: konia, który zbliża się do wyciągniętej kobiety. Głowa przestraszonego konia, usta otwarte z widocznymi zębami i język, są podobne w obu przypadkach, ale odwrócone w przeciwnym kierunku. Jednak, jak zauważa El Pais, w studium ołówka przed „Guernicą” głowa konia jest zorientowana jak na włoskim obrazie. Podobnie ręka Sabinki wyciągnięta do zwierzęcia i jego uzdy również wyglądają podobnie, a bohaterki obu płócien niosą swoje dzieci w ramionach.

.

Obraz Miroli znajduje się w sali nr 13, nr katalogowy Q1062


 


 

Wszystkich przybywających do Neapolu autorka wpisu zaprasza na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (i rosyjsku) oraz na tzw. "Spacery z Sokratesem"




12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page