635. GIULIO ROMANO - Madonna della gatta
- Ewa Krystyna Górecka
- 17 gru 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q140

zdjęcie: https://it.m.wikipedia.org/wiki/File:Giulio_romano,_madonna_della_gatta,_1519-20,_Q140,_01.JPG
A w cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś obraz GIULIO ROMANO - MADONNA DELLA GATTA
Giulio Romano to włoski malarz i architekt żyjący i działający w I poł. XVI wieku.
Był uczniem Rafaela, lecz później silny wpływ wywarła na niego twórczość Michała Anioła.
Należał do ważniejszych twórców manieryzmu włoskiego. Współpracował z Rafaelem przy zdobieniu apartamentów papieża Leona X (słynne Stanze Watykańskie), dokończył niektóre dzieła mistrza (Przemienienie na górze Tabor).
Od roku 1524 tworzył przy dworze Gonzagów w Mantui. mianowany został naczelnym architektem Mantui, zaprojektował budynek targu rybnego i rozpoczął przebudowę katedry, największą zaś sławę przyniósł mu zrealizowany w latach 1525- 1531 projekt architektoniczny letniej rezydencji Gonzagów – Palazzo del Tè, którego wnętrze udekorował freskami.
Madonna della Gatta to obraz namalowany farbą olejną na desce o wymiarach 172 x 144 cm. Świadomie nie tłumaczę tytuły ponieważ określenie Kocia Madonna budzi we mnie pewne opory... tzn nie tyle nawet we mnie, co spodziewam się takim określeniem narazić znowu co poniektórym bigotom 😉😂
Tytuł jak podaje nam "Wiki" bierze się od domowego kotka, który spaceruje przy nodze Matki Boskiej, ale w innym miejscu, zawierającym bardzo dokładny opis obrazu z rozłożeniem go na czynniki pierwsze przeczytałam, że sam Bóg raczy wiedzieć, co też autor miał na myśli tytułując w ten sposób swój obraz. Ale cóż... chętnie przyznałabym tu rację wiki, gdyby nie drobny niuans. Tytuł brzmi "Madonna della gatta" a nie "Madonna con la gatta". Niby nic a jednak robi pewną różnicę.
Na obrazie przedstawiona jest Matka Boska z Dzieciątkiem, świętą Anną i św. Janem. W tle majaczy się nawet św. Józef. Taki sposób przedstawiania tych postaci, kiedy spotykają się wszyscy razem znany jest dopiero od końca XV w. Każda z nich ma swoje symboliczne znaczenie, a jeśli ktoś chciałby o tym poczytać to odsyłam do linku:
Natomiast obraz możemy zobaczyć w sali nr 9, nr katalogowy Q140.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments