MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6393
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" POPIERSIE APOLLA TYPU KASSEL
.
Rzeźba wykonana została z białego marmury, osiąga wysokość 29 cm, a datowana jest na drugą kwartę II wieku n.e. Nr katalogowy 6393
.
Młodzieńcza głowa charakteryzuje się kwadratowym owalem z wydatnym podbródkiem i pełnymi policzkami. Lekka asymetria policzka sugeruje, że głowa była obrócona w prawo. Twarz jest otoczona fryzurą na czapkę z falującymi włosami.
.
Ten typ przedstawiania Apolla nazywa się Apollo typu Kassel lub Apollo z Kassel lub Efeb z Kassel. Nazwa wzięła się od muzeum zamkowego Wilhelmshöhe w Kassel, gdzie znajduje się rzymska kopia klasycznej rzeźby greckiej wykonanej prawdopodobnie przez Fidasza zwanej jako Apollo Parnopios.
Biały marmurowy posąg z II wieku należący prawdopodobnie do cesarza Domicjana jest kopią greckiego oryginału, który został utracony. Istnieje ponad 20 znanych wersji Apolla z Kassel a tak duża liczba kopii sugeruje, że oryginał powinien być sławny. Grecki geograf Pauzaniasz donosi, że na Akropolu w Atenach był pomnik ku czci Apolla, stworzony przez rzeźbiarza Fidiasza i ukazujący boga jako „Parnopiosa” - Pana szarańczy. Ponieważ wykonane kopie są bardzo podobne stylistycznie do figur rzeźbiarza obecnych we fryzie Partenonu, niemal naturalne było utożsamianie modelu „Apollo Kassel” z zaginionym posągiem greckiego rzeźbiarza.
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments