top of page

SKARBY
NEAPOLU

598. HARMODIOS I ARISTOGEJTOS (GRUPA TYRANOBÓJCÓW)

  • Zdjęcie autora: Ewa  Krystyna  Górecka
    Ewa Krystyna Górecka
  • 29 lis 2022
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

 

zdjęcie: Ewa Krystyna Górecka

 


Z cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś tzw. GRUPA TYRANOBÓJCÓW czyli HARMODIOS I ARISTOGEJTON

.

Grupa Tyranobójców to dwa posągi umieszczone ok. 506 p.n.e. na ateńskiej agorze, przedstawiające Harmodiosa i Aristogejtona, zabójców syna tyrana Aten, Hipparcha.



zdjęcie: Ewa Krystyna Górecka

 


Według historyków, m.in. Tukidydesa, byli oni kochankami, a zamordowanie tyrana wynikało z pobudek osobistych. Grupa uważana jest za pierwszy pomnik historyczny w Atenach. Stanowiła symbol wolności ludu ateńskiego.

.

Pierwszy pomnik, autorstwa Antenora, wykonany był prawdopodobnie z marmuru. Wywiózł go do Suzy władca Persji Kserkses I, po zdobyciu w 480 p.n.e. Aten. Aleksander Wielki, po podboju Persji, zwrócił rzeźby ateńczykom. Zostały one ustawione na Akropolu.


 

Dziś pomnik ten znamy jedynie dzięki rekonstrukcji jego rzymskiej kopii pochodzącej z pierwszego dziesięciolecia II w. n.e., którą podziwiać możemy właśnie w Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

.

Harmodios przedstawiony jest jako dojrzały mężczyzna z brodą, z obróconą w lewo głową, wyciągniętym do przodu lewym ramieniem z którego zwisają fałdy płaszcza i prawym cofniętym do tyłu.


Aristogejton to z kolei młody mężczyzna z uniesionym do góry prawym ramieniem.

.

Obie rzeźby mają po 220 cm wysokości i należą do słynnej kolekcji Farnese.


 

I jeszcze dwa słowa o naszych bohaterach. Byli to dwaj ateńscy arystokraci, którzy w 514 r. zamordowali tyrana Aten Hipparcha, syna Pizystrata, brata tyrana Hippiasza. Harmodios zginął podczas zamachu, natomiast Aristogejton został schwytany, a następnie stracony. Stali się symbolem walki z tyranią i obrony swobód demokratycznych obywateli. Jednak rzeczywistym powodem ich zamachu miało być znieważenie niezamężnej siostry Harmodiosa.

.

Harmodios był wówczas w kwiecie lat i bardzo piękny i Arystogejton zapałał do niego miłością, która została odwzajemniona. Także Hipparch, syn Pizystrata, starał się uwieść Harmodiosa, jednak bezskutecznie. Odrzucony Hipparch postanowił zemścić się na Harmodiosie używając niejako jego niezamężnej siostry. Wezwano ją zatem i oświadczono jej, że będzie niosła koszyk podczas jakiejś uroczystej procesji, później zaś oddalono ją twierdząc, że wcale nie była wzywana, gdyż nie jest godna takiego zaszczytu. To była dla niej wielka zniewaga. I dla całej rodziny zapewne.

.

Na koniec powiem szczerze, że coś mi się w tym opisie nie zgadza.... no bo Harmodios w tej grupie przedstawiony jest jako ten starszy a Arystogejton jako młodszy... A to raczej starsi greccy panowie zakochiwali się w chłopcach (jak to Platon w swej Uczcie pięknie opisywał) gdy tymczasem wychodzi na to, że wszyscy kochali się w Harmodiosie....

.

No cóż, sprawdzałam to w ta i we wta ale niby jest tak jak to w opisie wyżej podałam.... No to sprzedaję jak kupiłam, ale wątpliwości się we mnie jednak tlą 😉😉🤔🤔😂😂


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Subskrybuj

©2018 by  SKARBY NEAPOLU  

 Proudly created with Wix.com

bottom of page