MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego" dziś HERA FARNEZYJSKA marmurowa statua żony Zeusa wysokości 220 cm, datowana na I połowę II wieku n.e.
.
Hera, a łacińska Junona to wg. mitologii greckiej córka Kronosa i Rei, żona, a zarazem siostra Zeusa, królowa Olimpu, bogini niebios i płodności, patronka macierzyństwa, opiekunka małżeństwa, piękna i rodziny.
.
Uosabiała cnoty małżeńskie, w związku z czym walczyła z wszelkimi przejawami zdrady; sama cierpiała z powodu niewierności małżonka. Mity związane z Herą opisują przede wszystkim jej spory i pojednania z Zeusem oraz mściwe knowania wymierzone przeciwko kochankom i nieślubnym dzieciom małżonka. Z tego powodu stała się symbolem zazdrości.
.
Pierwotnie jej wizerunkiem był prosty słup lub belka. Później przedstawiano ją jako poważną, dostojną matronę, często z owocem granatu w ręce – symbolem płodności – lub z lilią. Według Parandowskiego Hera na głowie nosiła także diadem z gwiazd. Poświęcony jej ptak to kukułka, lecz często przedstawia się Herę na rydwanie zaprzężonym w pawie, którym powozi Iris, według mitologii jej pokojówka. Oprócz pawi częstym atrybutem Hery jest krowa (Homer często nazywa boginię "krowiooką", chwaląc w ten sposób jej wielkie, brązowe oczy).
.
Posąg Hery należący do słynnej kolekcji Farnese jest rzymską kopią greckiego oryginały z pierwszej połowy IV wieku p.n.e. Przedstawiona postać kobieca jest wyższa niż w rzeczywistości (posąg liczy 220 cm wysokości), ubrana w cienki chiton z półrękawem i trójkątnym dekoltem, który przylega do biustu, podkreślając części anatomiczne.
.
CHITON to koszula lniana lub wełniana z krótkimi rękawami noszona w starożytnej Grecji; rodzaj tuniki pochodzenia wschodniego. Składała się z dwóch prostokątnych kawałków materiału zszytych dłuższymi bokami do wysokości ramion, spinanych na ramionach fibulami lub guzikami. Wkładano ją bezpośrednio na ciało, nie zdejmowano do snu (rozpinając tylko pasek).
Oprócz chitonu Hera ma na sobie HIMATION - wierzchnie okrycie mężczyzn i kobiet w starożytnej Grecji, będące prostą sztuką materiału ułożoną w fałdy. Wkładano go poprzez owinięcie w dowolny sposób – najczęściej zarzucając przez plecy na lewe ramię, przesuwając pod prawym i ponownie zarzucając prawy skraj szaty do tyłu na ramię lewe.
Himation przedstawiany bywa również jako ubiór Chrystusa na obrazach o tematyce religijnej.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
留言