MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
Z cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś kolejna rzeźba z kolekcji Farnese HERKULES znana jako ERCOLE FARNESE lub ODPOCZYWAJĄCY HERKULES.
Rzeźba wykonana jest z białego marmury, osiąga wysokość 317 cm, datowana jest na pierwszą połowę III wieku n.e., a jej autorem jest Glykon z Aten o czym świadczy podpis wyryty na postumencie.
Statua przedstawia nagą, dojrzałą, brodatą postać wspartą o wielką maczugę. Jej mała głowa z kręconymi i krótkimi włosami jest pochylona w lewo, a zadumany i melancholijny wzrok skierowany jest w dół. Potężna muskulatura i realizm postaci były cenione, szczególnie przez artystów doby baroku. nspirowali się nią między innymi Perino del Vaga, Annibale Carracci i Peter Paul Rubens.
Rzeźba pierwotnie zdobiła Termy Karakalli w Rzymie, tam też została odkryta w latach 40. XVI wieku podczas prac wykopaliskowych zleconych przez papieża Pawła III. Renowacji rzeźby podjął się Guglielmo Della Porta, polecony do tego zadania przez Michała Anioła. Odtworzył on brakujące partie: lewą rękę i nogi postaci oraz uzupełnił pomniejsze ubytki. Oryginalne nogi Heraklesa zostały odnalezione kilka lat później, jednak wróciły one na swoje miejsce dopiero pod koniec XVIII wieku. Odrestaurowana rzeźba stała się własnością rodu Farnese i przez długie lata stanowiła ozdobę dziedzińca Palazzo Farnese. W 1787 przeniesiono ją do Neapolu.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments