MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6239
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś HERMA HERODOTA I TUKIDYDESA
Herma to architektoniczny element dekoracyjny w formie czworokątnego słupka zwężającego się ku dołowi, a na górze zakończonego popiersiem lub rzeźbą głowy.
Początkowo (do V w. p.n.e.) forma stosowana w Grecji tylko dla przedstawienia Hermesa, przy czym na hermie umieszczano także wyobrażenie fallusa. Później przedstawiano w ten sposób także innych bogów i herosów.
W 415 p.n.e., tuż przed rozpoczęciem wyprawy sycylijskiej, nieznani sprawcy utrącili fallusy niemal wszystkim hermom w Atenach. Wydarzenie to zostało uznane za element spisku przeciw demokracji, a podejrzenie o kierowanie spiskiem padło na Alkibiadesa, pomysłodawcę wyprawy na Sycylię.
Hermy przejęte zostały przez sztukę rzymską, by potem powrócić w okresie renesansu. Natomiast w czasach średniowiecza stanowiły rodzaj relikwiarza wykonanego z metalu w kształcie popiersia.
Możemy wyróżnić hermy męskie (doryckie), żeńskie (jońskie), parzyste i saskie (przedstawiające półpostać męską na pilastrze.
Prezentowana dziś herma jest przykładem hermy parzystej, czyli mającej dwie głowy połączone ze sobą tyłem. Te dwie głowy to Herodot i Tukidydes, dwaj greccy historycy.
Tukidydes to autor "Wojny Peloponeskiej", Herodot zaś, nazywany przypomnijmy ojcem historii i geografii, opisywał przebieg wojen perskich w swym obszernym dziele zatytułowanym "Dzieje". Obaj żyli w V w. p.n.e. i często przedstawiani są razem.
Nasza herma pochodzi z II w n.e. Jej nr katalogowy to 6239 i akurat 29 stycznia br (2020) pojechała na wycieczkę do Luksemburga, gdzie przez 18 miesięcy będzie wystawiona w Palazzo della Corte di Giustizia dell’Unione Europea.
Jako ciekawostkę dodam, że absolutnie pierwszym dziełem włoskim które gościło w tym luksemburskim pałacu była herma Sokratesa, też pochodząca z Muzeum w Neapolu, a miało to miejsce całkiem niedawno, w roku 2017.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments