MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
Z cyklu "Przedstawiamy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś:
IL NAOFORO FARNESE
.
Rzeźba wykonana z bazaltu przedstawiająca klęczącą osobę, która na swych kolanach trzyma małą świątynię, naos (egipski relikwiarz)
Bohater nosi plisowaną spódnicę i perukę „worek”, która pozostawia odsłonięte ramiona i uszy. Na szyi nosi amulet przedstawiający głowę bogini Hathor, ale rzeczą, która identyfikuje go jako posąg-naoforo, jest naos, czyli egipski relikwiarz lub mała kapliczka, który postać trzyma na kolanach.
Wewnątrz znajduje się figura mumifikalnego Ozyrysa, noszącego koronę Atef (biała korona z czerwonymi strusimi piórami po bokach noszona przez Ozyrysa) i trzymającego w ręce pastorał i bicz.
.
Nazwa naoforo oznacza dźwigający świątynię
.
Pierwsze wzmianki o tym dziele pochodzą z 1566 r., kiedy to statua zostałą wymieniona w spisie tzw. kolekcji Farnese, znajdującej się w Palazzo Farnese w Rzymie. Nie wiadomo jednak w jaki sposób znalazła się wśród zgromadzonych tam dzieł.
W połowie XVII wieku badał ją jezuita Attanasius Kircher zajmujący się odczytywaniem egipskich hieroglifów.
.
W Neapolu po raz pierwszy została udokumentowana w 1803 roku, w inwentarzu Muzeum. Stanowi najpewniej część kolekcji, którą pozostawił Neapolowi król Karol III Burbon, a którą sam odziedziczył po śmierci matki, pochodzącej właśnie z rodu Farnese.
Na tylnym pilastrze wygrawerowany jest w dwóch liniach napis wymieniający tytuły przedstawionej postaci.
.
Posąg datowany jest na okres XXVI dynastii, czyli na VII/VI w. p.n.e.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments