top of page

SKARBY
NEAPOLU

697. IL PORDENONE - Spór o Niepokalane Poczęcie

  • Zdjęcie autora: Ewa  Krystyna  Górecka
    Ewa Krystyna Górecka
  • 14 sty 2023
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q86

 

 


A w cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" SPÓR O NIEPOKALANE POCZĘCIE obraz tzw. il PORDENONE


Il Pordenone właściwie Giovanni Antonio de' Sacchis lub Giovanni Antonio Licinio to włoski malarz okresu renesansu. Il Pordenone to nazwa miejscowości, w której się urodził, choć właściwie przyszedł na świat w Corticelli, małej wiosce w pobliżu Pordenone. Po kłótni ze swoimi braćmi, z których jeden zranił go w rękę, porzucił on imię Licino i przyjął nazwisko Regillo lub De Regillo. Inne źródła podają, iż przejął nazwisko po swojej matce Cuticelli. Podpisywał się jednak jako Antonius Portunaensis lub De Portunaonis. Otrzymał tytuł szlachecki kawalera od Karola V Habsburga.


Prezentowane dziś dzieło zostało namalowane ok. 1529 roku farbą olejną na desce. Widzimy na nim św. Annę, matkę Najświętszej Maryi Panny, stojącą na ołtarzu w niezwykłej przestrzeni architektonicznej, która rozpada się, odsłaniając niebiańskie sklepienie. Anna trzyma ręce razem na znak modlitwy, a jej wzrok zwrócił się do nieba. Dwa anioły zstępują z nieba i przekazują duszę Maryi do Jej łona. Cud rozważają poniżej Ojcowie Kościoła: św. Ambroży, św. Augustyn, św. Grzegorz i św. Hieronim.


Niepokalane Poczęcie było mocno bronione przez zakon franciszkanów. Ten obraz został zamówiony w 1529 roku przez Virginię Pallavicino dla kaplicy jej rodziny w kościele franciszkańskim Cortemaggiore (niedaleko Piacenzy). Pordenone także freskował kaplicę iluzjonistyczną architekturą, motywem powtarzanym na ołtarzu.


Uwaga sam dogmat o Niepokalanym Poczęciu został ogłoszony bullą papieską dopiero 8 grudnia 1854 roku.


Obraz możemy zobaczyć w sali nr 11. Nr katalogowy to Q86


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Subskrybuj

©2018 by  SKARBY NEAPOLU  

 Proudly created with Wix.com

bottom of page