top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

428. IZYDA

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6370

 



W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" POSĄG IZYDY

.

Kilka miesięcy temu prezentowałam tu już podobny posąg Izydy, też wielomateriałowy i też w sumie odrestaurowany przez Carlo Albaciniego, także spokojnie. To nie ta sama Izyda, acz dość podobna.

.

Nasza dzisiejsza rzeźba osiąga wysokość 2 m (poprzednie była o 5 cm mniejsza), została wykonana z marmuru bigio morato zwanego też czarnym marmurem antycznym. Części ciała wykonane zaś są z białego marmuru. Statua pochodzi z połowy II wieku n.e., a jej numer katalogowy to 6370.

.

Izyda lub Isis to bogini pochodząca z mitologii egipskiej, której kult w czasach hellenistycznych bardzo rozpowszechnił się w całej Grecji. Jako jedynej spośród egipskich bóstw, Grecy pozwolili jej występować pod oryginalnym imieniem, a swą popularnością prześcignęła nawet Afrodytę. W mitologii egipskiej była to bogini płodności, opiekunka rodzin. W okresie rzymskim uważana za jedno z wcieleń Wielkiej Macierzy. Przypisywanym jej niekiedy zwierzęciem kultowym była krowa.

.

Izyda występuje jako siostra Neftydy, Seta i Ozyrysa, jednocześnie żona tego ostatniego i matka Horusa, a także główna oponentka Setha. Narodziła się z małżeństwa bogini Nut – czyli opiekunki Nieba oraz boga Geba – opiekuna Ziemi. Na początku jej rola ograniczała się tylko do sprawowania pieczy nad małżeństwami i matkami. Kiedy Set zabił Ozyrysa, Izyda odnalazła jego poćwiartowane ciało i wraz z Neftydą przywróciła męża do życia. Wszędzie jest ukazywana jako najlepsza Matka, wcielenie dobroci. Wielu badaczy uważa, że wyobrażenie Izydy z małym Horusem wywarło wpływ na ukształtowanie obrazu Madonny z Dzieciątkiem w ikonografii chrześcijańskiej.

.

Po podboju Egiptu przez Aleksandra Macedońskiego – w epoce hellenistycznej – kult Izydy uległ silnej hellenizacji. Świątynie poświęcone bogini otrzymywały odtąd dwie różne nazwy: albo Serapejon (od imienia jej partnera), albo Izydejon (od jej własnego imienia). Kobiety z dynastii Ptolemeuszy uznawały Izydę za swoją protektorkę.

.

W II wieku p.n.e. jej kult dotarł na Sycylię i do Italii. W Kampanii, w Puteoli – wówczas najważniejszym mieście portowym południa, powstał Serapejon, a w Herkulanum i Pompejach – Izydejony. Stąd kult bogini dotarł do Rzymu.

.

Głównym świętem Izydy w Rzymie były jesienne Isia, odbywające się między 28 października a 4 listopada. Jego treścią był odtwarzany mit o Izydzie i Ozyrysie. Kolegium sakralne składało się z dożywotnich duchownych, ubierających się w olśniewająco białe szaty. Na ich czele stał najwyższy kapłan – propheta, czyli prorok. Wyznawcy bogini, tak mężczyźni, jak i kobiety, byli stowarzyszeni w różnych bractwach. Członkowie bractwa „pastoforów” w czasie religijnych procesji nosili kapliczki z posążkami bogini i z symbolami jej kultu. Bractwo „melanoforów” (czarne kolegium) ubierało się w czarne szaty. Także złotą figurkę krowy, jako wyobrażenie Izydy, przystrajano w czarną szatę jako symbol cierpienia bogini. Istniało też kolegium „hipostolów” i tak zwani „pausarii”, którzy się opiekowali ołtarzykami wystawianymi ku czci bogini. Charakterystycznym instrumentem obrzędowym było metalowe brzękadło (grzechotka) zwane sistrum.

.

Obok kultu publicznego pod koniec okresu hellenistycznego powstały misteria na cześć Izydy. Kult misteryjny zarezerwowany był dla wtajemniczonych, miał charakter ezoteryczny, opierał się na wierze w zmartwychwstanie po śmierci (podobnie jak zmartwychwstał dzięki Izydzie Ozyrys).

.

W sztuce Izyda była często przedstawiana w pozycji siedzącej z małym Horusem na kolanach lub przy piersi oraz jako kobieta z dyskiem słonecznym między krowimi rogami i berłem lub znakiem anch w dłoni. Jako Izyda Pelagia była wyobrażana z żaglem w ręku. Bogini poświęcona była róża, a korona z róż zwanych „świętymi różami abisyńskimi” stanowiła część wyposażenia zmarłych.


 

 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

424. EROTE

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page