top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

104. JACOB DE BACKER - Pożądanie

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

C1281

 


 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś POŻĄDANIE JACOB'A DE BACKER

.

Jacob de Backer to flamandzki malarz żyjący w XVI wieku i uznawany za czołowego przedstawiciela późnego manieryzmu w Antwerpii i we Flandrii.

.

Backer prócz obrazów religijnych malował portrety, sceny mitologiczne i alegoryczne. W swoich dziełach podejmował tematy pozwalające na mistrzowskie wykorzystanie i operowanie nagimi postaciami w najróżniejszych wyrafinowanych pozach i układach czym naśladował włoski układ postaci tzw. "figura serpentinata". To najwybitniejszych jego dzieł zalicza się Sąd Ostateczny z 1571 roku (obecnie w Antwerpii) oraz epitafium Christopha Plantina z katedry w Antwerpii w formie tryptyku ze scenami Sądu Ostatecznego (w środku) i z wizerunkami rodziny Plantina po bokach.

.

Figura serpentinata to w sztukach plastycznych układ postaci charakteryzujący się silnym, czasem wręcz nienaturalnym, skręceniem ciała, mający na celu nadanie jej lekkości i dynamiki. Taka forma upowszechniła się w manieryzmie włoskim. Spiralny układ ciała swoją genezą sięga antyku, głównie sztuki starożytnej Grecji, był również chętnie stosowany w baroku.

.

Obraz "Pożądanie" należy do cyklu Siedmiu Grzechów Głównych namalowanego przez Backer'a w latach 1570-75 i zakupionego przez sekretarza kardynała Alessandro Farnese. W swym cyklu artysta pokazując występki, przypomina widzom, że człowiek jest osądzany przez Boga na podstawie jego grzechów i cnót, otrzymując nagrodę niebios lub karę piekielną.

.

SALIGIA (s.a.l.i.g.i.a) to akronim powstały od pierwszych liter łacińskich nazw siedmiu grzechów zwanych głównymi, do których zaliczamy: la superbia (pycha), l'avarizia (chciwość), la lussuria (pożądanie), l'ira (gniew), la gola (obżarstwo), l'invidia (zazdrość) i l'accidia (lenistwo).

.

I cóż? I teraz znowu ból głowy odnośnie pokazywanego dzisiaj obrazu. Wielokrotnie wspominam i powtarzam, że ja, tego co piszę, nie wymyślam. Staram się znaleźć informacje w różnych źródłach i je wam przedstawić, bo uważam, że jeśli na jakiś temat przeczyta się dwa trzy słowa, jakąś ciekawostkę, to takie dzieło łatwiej się zapamięta. Zatem każdego dnia rano szukam szukam.... no i czasem znajduję.

.

Dziś udało mi się znaleźć info dotyczące opisanego wyżej cyklu "Siedmiu grzechów głównych". Dzięki jednak Bogu, że ja na prezentowany tu obraz jednak spojrzałam. Inaczej opisałabym go wam tak: "na obrazie "Pożądanie" ukazana jest scena dwóch dyskretnych młodych mężczyzn, którzy obejmują się i całują przytłoczeni pasją; w tle są sceny diabelskiego smoka zabitego przez archanioła Michała i Babilonu, wielkiej prostytutki, zaczerpnięte z Apokalipsy". Taki opis poniższego dzieła znalazłam. I nie ma tu żadnej pomyłki, mówimy o cyklu obrazów Jacoba de Backer znajdującego się w Muzeum na Capodimonte. No i teraz spójrzcie kochani na zdjęcie i powiedzcie mi, gdzie tam są ci dwaj obejmujący się mężczyźni? Ja widzę parę, jedno w spodniach, drugie w sukni i z piersiami. Może to i prostytutka, ale wygląda na płeć żeńską....

.

Obraz obejrzeć można w sali nr 15, nr katalogowy C1281


 

 

Autorka wpisu zaprasza wszystkich zainteresowanych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (także po rosyjsku) oraz na tzw. SPACERY Z SOKRATESEM



7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page