MUZEUM NA CAPODIMONTE
OA 7422
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś obraz, na którego widok dusza od razu mi się uśmiechnęła, choć to pierwszy dzień lockdown'u i ogólnie do śmiechu mi nie jest.... Ale obraz.... Nie nie nie chodzi o jego wartość artystyczną, ale o miejsce, które przedstawia.... Moje kochane Campi Flegrei, na które tak czy inaczej mimo nakazu siedzenia w domu, mogę sobie z góry popatrzeć.... Co prawda widok na jezioro Fusaro zakrywa mi Monte Gauro.... ale za to przy dobrej pogodzie widzę.... Ventotene i Ponzę: ot taki przywilej mieszkania wysoko na Camaldoli, w zamian za dużą odległość do metra 😉😂. No ale wracamy do obrazu. Obraz namalowany przez JACOB'A PHILIPP'A HACKERTA przedstawia FERDYNANDA IV PODCZAS POLOWANIA NA ŁYSKI NA JEZIORZE FUSARO.... I właśnie owoż jezioro z pałacykiem na wodzie dostarcza mi takich pozytywnych emocji dziś... 🥰
.
Jackob Philipp Hackert to niemiecki malarz pejzażysta tworzący głównie we Włoszech, w tym na dworze króla Neapolu Ferdynanda IV. Przyjaźnił się z Johannem Wolfgangiem Goethe, który nawet w 1811 r. napisał i wydał jego biografię.
.
Prezentowany tu obraz powstał w 1783 roku. Namalowany został farbą olejną na płótnie o wymiarach 141 x 219 cm. Zamówił go sam Ferdynand IV z zamiarem udekorowania okrągłego pokoiku na piętrze tzw. Casina Vanviteliana, owegoż pałacyku na wodzie przedstawionego na obrazie. Dzieło było jednym z cyklu obrazów poświęconych Czterem Porom Roku. Pozostałe niestety zostały zniszczone w wyniku wydarzeń rozgrywających się w 1799 roku.
.
Tematem dzieła jest polowanie na łyski (łyska to gatunek ptaka wodnego), które odbyło się na jeziorze Fusaro prawdopodobnie w listopadzie. Główna scena rozgrywa się na jeziorze: na odcinku wody, na którym po prawej stronie można wyróżnić Casina Vanvitelliana, jeszcze pozbawiona mostku, który dziś łączy ją z lądem, a po lewej sandoline, typowa łódki z jednym wiosłem, ułożone w kole. Przy czym od razu dodam, że nazwę "sandolina" znalazłam w opisie obrazu razem z wyjaśnieniem, że jest to typowa łódka z jednym wiosłem. Jednak gdy wpisuję tę nazwę w googla pokazuje mi kajaki, znacznie różniące się od łódek z obrazu. Na brzegu, pod drzewem widzimy ludzi obserwujących polowanie.
.
Dzieło podziwiać dziś możemy (albo i nie zważywszy fakt, iż muzea zamknięte) w sali nr 43, nr katalogowy OA 7422.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments