MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q58
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś obraz JACOPO DE' BARBARI - PORTRET LUCA PACIOLI Z UCZNIEM
Jacopo de' Barbari, zw. też Jakob Walch to włoski malarz i rysownik okresu renesansu.Malował portrety i kompozycje religijne. Był autorem pierwszej samodzielnej martwej natury w malarstwie nowożytnym. Zachowało się ok. 30 jego miedziorytów o treści alegorycznej i mitologicznej.
Urodził się w Wenecji, ale ostatnie lata swego życia spędził w północnej Europie, gdzie odegrał ważną rolę w popularyzacji zasad renesansu włoskiego.
Luca Pacioli, znany również jako Lucas Paciolo lub Luca di Borgo Sansepolcro to włoski franciszkanin, wędrowny nauczyciel i matematyk, uważany za ojca rachunkowości. Opracował m.in. standard zasady podwójnego zapisu. Zastanawiał się również nad wyjaśnieniem, dlaczego liczby doskonałe kończą się cyframi 6 i 8; wprowadził symbole dla pierwiastka kwadratowego, sześciennego oraz stopnia czwartego.
Jednym z najbardziej znanych traktatów autorstwa Pacioliego jest De divina proportione (napisany w latach 1496-98 w Mediolanie, wydany drukiem po raz pierwszy w Wenecji w 1509), do którego ilustracje wykonał sam Leonardo da Vinci.
Omawiany obraz Il Ritratto di Luca Pacioli con un allievo" namalowany został ok 1495 r. w Wenecji, farbą olejną na desce o wymiarach 99 x 120 cm.
Obraz zawiera wiele symboli i śladów, które sprawiły, że do dziś badacze nie są zgodni, co do jego autorstwa. Przypisany on został Jacopo de' Barbari z uwagi na napis znajdujący się na okładce książki leżącej na stole, który, wg opinii wielu, błędnie wzięty został za podpis autora.
Od 2010 roku trwają rozliczne badania tego kryptogramu "IACO.BAR. VIGENNIS. P. 1495", w którym doszukuje się śladów samego Leonarda da Vinci. Sporządzona na ten temat dokumentacja nosi nawet nazwę "Kod Vinci Capodimonte".
Jeszcze inni uważąją, że obraz powstał w weneckiej pracowni Vivariniego.
Obraz znajduje się w sali nr 8, nr katalogowy Q58.
Uwaga! Dzieło nie stanowi części tzw. Kolekcji Farnese, zostało zakupione przez państwo włoskie w latach 1903-1904.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments