Początki Neapolu sięgają VIII wieku p.n.e. i są nierozłącznie związane z Grekami. To oni między 800 a 780 r. p.n.e. na wysepce Megaride (dziś Castel dell’Ovo) założyli pierwszą malutką osadę, która stanowiła i stanowić miała jedynie punkt wymiany handlowej. I uwaga - byli to Grecy z wyspy Rodos, nie ci sami, którzy w podobnym czasie (ok. 740 r. p.n.e.) założyli oddaloną o 40 km na zachód od Neapolu Kumę. Pamiętajmy, że starożytna Grecja to nie był jednorodny naród, ale bardzo wiele różnorodnych plemion.
Wzgórze Monte Echia
(zdjęcie: Ewa Krystyna Górecka)
Jakieś 100 lat później (680/650 r. p.n.e.) przybywają tu Grecy z Kumy i ten mały punk wymiany handlowej rozwijają i poszerzają, rozciągając go aż do lądu, na wzgórze zwane dziś Monte Echia. To oni dają początek miastu, które nazywają Partenope. Możemy więc powiedzieć, że Grecy z Kumy założyli pierwszy Neapol, ale absolutnym błędem jest twierdzenie (a przeczytałam to w jednym z przewodników po Neapolu), że Neapol znajduje się na miejscu starożytnej Kume. Kume znajduje się 40 km na zachód, na terenie Campi Flegrei i jak najbardziej można się tam udać, by podziwiać wspaniałe ruiny Akropolu zachowane w Parku Archeologicznym (co gorąco polecam).
Parthenope (imię związane z legendą o Syrenie) rozciągało się zatem od wysepki Megaride po wzgórze Monte Echia. Strategicznie położona osada, usytuowana na wzgórzu i z trzech stron otoczona przez morze wydawała się w sposób naturalny chroniona przed wrogami.
Jednak ok. 524 roku osada zostaje zaatakowana przez Etrusków. Ponadto jej mieszkańcy wdają się w tym czasie także w inne walki z ludami Półwyspu Apenińskiego. To sprawia, że Parthenope ulega zniszczeniu i popada w ruinę.
Pół wieku później w 474 r. p.n.e. Grecy z Wielkiej Grecji pokonują Etrusków w wielkiej bitwie morskiej zadając im sromotną klęskę. Od tej pory mogą bez obaw reaktywować swoje kolonie w Italii i zakładać nowe. Osada Parthenope wydaje im się jednak albo zbyt mała, albo zbyt trudna do obrony, w każdym razie postanawiają założyć nową osadę usytuowaną na wschód od obecnej. Dla odróżnienia od tej pierwszej nazywają ją nowym miastem, Nea-polis, a stara, częściowo wysiedlona Parthenope zaczyna być nazywana Pale-polis, czyli stare miasto.
Neapolis staje się nowym ośrodkiem handlu i kultury, energicznie się rozwija, zostaje też otoczona wysokim murem obronnym i fortyfikacjami. Jej układ urbanistyczny wzorowany jest na miastach greckich takich jak Ateny, ulice przybierają kształt regularny z trzema podłużnymi głównymi traktami zwanymi z grecka plateiali a po łacinie decumani zakończonymi po obu stronach bramami miejskimi.
Palepolis zaś zostaje zapomniana i stopniowo staje się miejscem, gdzie bogaci mieszkańcy Neapolis budują swoje wille, by uciec od zgiełku miasta.
Galeria zdjęć:
foto: Ewa Krystyna Górecka
Na koniec autorka zaprasza wszystkich odwiedzających Neapol na wizytę w Podziemnym Neapolu PO POLSKU (także po rosyjsku) oraz na tak zwane SPACERY Z SOKRATESEM
コメント