204. KANDELABR Z IBISAMI I SFINKSAMI
- Ewa Krystyna Górecka
- 10 kwi 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 5 gru 2023
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6782
zdjęcie: https://commons.m.wikimedia.org/wiki/Catalogue_of_the_Museo_Archeologico_di_Napoli_(inventory_MANN)#/media/File%3ACandelabro_con_trampolieri_sorretto_da_sfingi%2C_xviii_sec_su_disegno_di_francesco_piranesi%2C_6782%2C_01.JPG
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś przedmiot, który stanowi dla mnie czystą zagadkę. Już z samą nazwą mam kłopoty zatem przytoczę tę włoską: CANDELABRO CON TRAMPOLIERI E SFINGI czyli KANDELABR Z i tu następuje niewiadoma I SFINKSAMI.
.
Kandelabr wiadomo, po prostu świecznik, choć wiki upiera się, że kilkuramienny, a tu wydaje się być jedno. Ale nie czepiajmy się szczegółów. Z kolei jako "trampolieri" google albo mi pokazuje bekasy, które są zbyt małe, albo, jeśli "przerzuca się" jakimś dziwnym trafem na język polski podaje mi "bocianowe". O tyle logiczne, że gdy szukam pojedynczego "trampoliere" to na fotce w wiki widzę rzeczywiście bociana, i napis "definizione mancante, se vuoi aggiungila tu". Zatem doprawdy nie wiem co to za ptak, a chyba powinnam wiedzieć. To znaczy, jeśli posłużyć się logiką, to zważywszy na sfinksy występujące na dole, powinny to być IBISY ptaki czczone w Egipcie, zaliczane do pelikanowatych lub ibisowatych (a nie bocianowatych choć zoologia uprzedzam nie jest moją mocną stroną i różnic nie dostrzegam). Tyle że nie odnalazłam nigdzie tłumaczenia Ibisa jako "trampoliere". Co prawda "ptak jaki jest każdy widzi" - zatem może niepotrzebnie tak się nad tym problemem rozwodzę.... zwłaszcza, że mam kolejny.
.
Druga zagwostka związana z naszym kandelabrem polega na tym, że raz mam go podpisanego jako "Ancient Roman sculptures in the Museo Archeologico (Naples)" i świadomie podaję tu wszystkie napisy w oryginale (tym razem po angielsku choć strona jest włoska i katalog włoski) a zaraz obok, na tej samej stronie widnieje takiż to opis: "Candelabro con trampolieri sorretto da sfingi, XVIII sec su disegno di francesco piranesi, 6782". Zatem jaki on jest? Antyczny czy XVIII-wieczny?
.
Znalazłam jeszcze coś, co może stanowić pewne wyjaśnienie zagadki: mianowicie jest to kandelabr wykonany w XVIII w. przez Francesco Piranesi z kawałków i fragmentów antycznych pochodzących z czasów rzymskich, aczkolwiek z napisu powyżej wynikałoby raczej, że nasz świecznik został wykonany na podstawie rysunków tegoż Francesco nie wiadomo jednak przez kogo dokładnie . Powtarzam też, że wszystkie te odmienne informacje znajdują się w sumie na jednej stronie, nie żebym ich szukała w wielu źródłach .... Ufff. To tyle.
.
Nr katalogowy naszego budzącego tyle wątpliwości dzieła to 6782.I przynajmniej on wątpliwości nie budzi.
.
I tak właśnie często wygląda mój poranek. Niby piszę o sztuce a zajmuję się ptactwem brodzącym....
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments