top of page

SKARBY
NEAPOLU

319. KAREL DUJARDIN - Pejzaż ze stadem i pasterzem

  • Zdjęcie autora: Ewa  Krystyna  Górecka
    Ewa Krystyna Górecka
  • 17 maj 2022
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q186

 



 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" KAREL DUJARDIN i PEJZAŻ ZE STADEM I PASTERZEM

.

Karel Dujardin to holenderski malarz żyjący w XVII wieku. Kształcił się pod okiem Nicolaes Berchema, potem wyjechał do Włoch i został członkiem stowarzyszenia Bentvueghels w Rzymie, gdzie był znany jako 'Barba di Becco'. Malował krajobrazy ze zwierzętami, sceny rodzajowe, a także portrety utrzymane często w ciepłym, złotawym oświetleniu.

Zachowały się 52 akwaforty.

.

Akwaforta (kwasoryt) od włoskiego "acquaforte" – mocna woda czyli kwas azotowy – to technika graficzna wklęsła, także odbitka otrzymana tą techniką. Technika akwaforty została wynaleziona na przełomie XV i XVI wieku, a spopularyzowano ją w XVI wieku.

Polega na wykonaniu metalowej formy drukowej z rysunkiem uzyskanym za pomocą trawienia. Płytę miedzianą lub cynkową pokrywa się nierozpuszczalnym w kwasie werniksem akwafortowym i następnie wykonuje się rysunek stalową igłą, odsłaniając powierzchnię metalu. Przez zanurzenie płyty w kwasie następuje wytrawienie wgłębnego rysunku na płycie. W celu pogłębienia kresek w partiach ciemnych rysunku proces ten powtarza się kilkakrotnie. Po ostatnim trawieniu i usunięciu werniksu w płytę wciera się farbę drukową, która zatrzymuje się tylko w wytrawionych zagłębieniach. Wciśnięta w wytrawione zagłębienia płyty farba przeniesiona zostaje pod naciskiem w prasie wklęsłodrukowej na papier.

.

Jeśli zaś idzie o prezentowany tu obraz - osobiście określiłabym go bohomazem. Jakoś mnie specjalnie nie zachwyca, a już pasterz przy krówce zdaje się pochodzić z krainy olbrzymów.... nawet jeśli przyjmie się, że to jest jałówka. Możliwe, że tą igłą to mu się trudniej malowało, ale na litość boską pędzli w sklepie zabrakło czy co? 🤣🤣🤣🤣🤣

.

No nic obraz mnie nie zachwyca, ale gdyby jednak kogoś tak, to obejrzeć go można w sali nr 24, nr katalogowy Q186


 

 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Comentarios


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Subskrybuj

©2018 by  SKARBY NEAPOLU  

 Proudly created with Wix.com

bottom of page