220. KLINE
- Ewa Krystyna Górecka
- 17 kwi 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 8 gru 2023
SŁOWNICZEK TERMINÓW STAROŻYTNYCH
(STS)
KLINE to rodzaj leżanki znanej w starożytnej Grecji, a następnie w Rzymie. Pierwotnie kline było używane jako łóżko, wysoki mebel przed którym ustawiano podnóżek. Potem do prostego łóżka dodano jedno lub dwa oparcia i zaczęto używać do wypoczynku dziennego, a także do spożywania posiłków w pozycji leżącej. I w tej ostatniej wersji kline znane jest najbardziej.
.
Podstawową częścią kline była prostokątna rama o długości 1,5–2,5 m. Całość była wsparta na wysokich nóżkach, prostych lub wyginanych. Oparcie od strony głowy wykonywano zwykle nieco wyższe, a od II w. n.e. w Rzymie dodawano czasem dodatkowe oparcie od strony pleców.
.
Kline było wykorzystywane podczas uczt. W Grecji na leżance w trakcie posiłku spoczywał pan domu i jego hetery, podczas gdy żona i dzieci jadły w pozycji siedzącej. Kline w Grecji użytkowano jako mebel, na którym leżały trzy osoby, w Rzymie dwie. Trzy leżanki ustawione w kształt podkowy tworzyły triclinium, zestaw łóżek, od którego nazwę wzięło pomieszczenie biesiadne w rzymskim domu.
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comentários