MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6115
zdjęcie: Ewa Krystyna Górecka
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" KLĘCZĄCY PERSJANIN
.
Mogłoby się wydawać, że ta rzeźba była już tu omawiana, gdyż tak naprawdę istnieją dwie, niemal identyczne, a właściwie korespondujące ze sobą. Umieszczone w sali, na której środku znajduje się krater (przypomnijcie sobie też naszą omawianą wazę). Przy wejściu ustawione są właśnie dwie postaci, jedna przyklękająca na prawe kolano, a druga na lewe. Tu akurat widzimy tę pierwszą.
.
Dzieło wykonane zostało na przełomie I i II w. n.e z intensywnie cętkowanego marmuru zwanego pavonazzetto z odsłoniętymi częściami, w kolorze antycznej czerni, które są wynikiem prac restauracyjnych. Postać jest wyrzeźbiona w jednym bloku z cienką prostokątną podstawą z zaokrąglonymi narożnikami i trapezoidalnym cokołem spoczywającym na ramionach. Jej wysokość to 164 cm. Nr katalogowy 6115.
.
I jeszcze przypomnę, że pavonazzetto był jednym z najbardziej popularnych kolorowych marmurów w starożytnym Rzymie; był używany do podłóg, kolumn i ornamentów. Charakteryzuje się on fioletowymi żyłkami, przypominającymi te z pawiego ogona, stąd też jego nazwa "pawi marmur". Zwany jest też marmurem frygijskim, gdyż wydobywany był w okolicach Frygii.
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Komentarze